Video ukazuje přímý volební podvod na elektronickém hlasovacím přístroji. Počítačový inženýr si přímo filmoval manipulaci s volebním výsledkem. Mačká prstem tlačítko "Obama" a počítač opakovaně dává hlas Romneymu.

Noviny Le Monde napsaly (6.11.), že vládní mluvčí státu Pensylvánie potvrdil tzv. "rekalibraci" vadného volebního stroje, který byl následně dán opět do provozu. Odmítl však upřesnit, zda šlo o inkriminovaný stroj na videu.

Obama vyhrál díky mobilizaci voličů a jeho vítězství je naprosto přesvědčivé (viz minulý článek). Ale to je nutné přičíst zvláštnostem amerického volebního systému. Romney si údajně ani nepřipravil řeč k porážce, tak si byl jistý vítězstvím. Ale peníze a mediální manipulace někdy nestačí. Například v oblastech kolem Orlandu (stát Florida) voliči čekali v dusném vedru až 7 hodin, než mohli volit v předběžném hlasování. Jinak by jejich hlasy propadly. V normálním volebním čase spousta z nich musela do práce nebo by zůstala doma kvůli rodině.

Obama v klíčových tzv. swing states vyhrál všude, ale spíše malým rozdílem. Klíčovou roli sehrála hispánská a africká menšina, která se tentokrát v klíčovývh státech masově mobilizovala pro svého kandidáta Obamu, zejména na Floridě. Zajímavá jsou místa prohry Romneyho (49,9/49,3) v klíčových obvodech lidnatého státu Florida, kde tradičně vyhrávali republikáni. Tyto oblasti zaznamenaly v posledních letech velký nárůst obyvatel hispánské národnosti, která je sociálně slabší a závisí na dobrém fungování státu.

Celkové přepočty na volitele a průzkumy ukazují, že USA se posunuly hodnotově více doprava, i když v absolutním počtu hlasů mají demokraté zhruba stejně jako minule. Souběžně běžely v některých volebních okrscích i parlamentní volby, které byly rovněž velmi důležité. Senát je s převahou demokratický, ale ne tolik, aby demokraté mohli zablokovat tzv. filibustr (typ povolené obstrukce) republikánů. Kongres zůstal republikánský, takže zde demokraté neuspěli. Proto se bude s velkou pravděpodobností opakovat patová situace v americké politice, kdy Kongres bude blokovat návrhy prezidenta, zejména v otázce daní a dluhu.


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzní fórum rubriky "Ze světa" najdete zde.