Projekt ACTA v Evropě narazil na odpor. Dnes se snaží EU prosadit zavedení cenzury internetu prostřednictvím projektu, nazvaného „CLEAN IT.“ Tedy česky: Vyčisti internet. Odůvodnění, jak jinak, bojem proti terorismu.

Podle údajů uveřejněných internetovým deníkem „Deutsche Wirtschaftsnachrichten“ 2. října 2012 plánuje Evropská unie rozsáhlou kontrolu internetu.

V červenci odmítl evropský parlament přijetí smlouvy ACTA. S tím se Evropská komise nesmířila a pokusila se prosadit záměr kontrolovat internet cestou dalšího pokusu v podobě projektu Notice-and-Action (více zde). Ten je spojen s projektem, financovaným z prostředků EU pod názvem „Clean IT“.

Evropské občansko-právní organizaci European Digital Rights (EDRi) byl předložen návrh, aby každá komunikace na internetu byla kontrolována soukromou společností – pochopitelně jenom proto, aby se zabránilo využití internetu teroristy. „Jde o to, aby se zabránilo ilegálnímu využití internetu“, cituje z předloženého dokumentu organizace EDRi.

Na projektu se podílejí Německo, Velká Británie, Holandsko, Španělsko a Belgie. Pověřené soukromé společnosti, jejichž úkolem bude kontrolovat internet, budou mít povinnost filtrovat nežádoucí obsahy a informovat neprodleně orgány trestného řízení. Organizace European Digital Rights však předpokládá, že tento projekt umožní také vymazávání legálních obsahů internetových stránek. Tato kontrola internetu by měla vstoupit v platnost a být funkční do dvou let.

Diskutuje se rovněž o zákazu anonymního využívání internetu a rozšíření kontroly na sociální sítě. Němečtí Piráti nejsou pochopitelně zticha a jejich místopředseda Sebastian Nerz píše na webových stránkách strany: „Vypadá to, že vždycky, když se demokratická cesta dostane do slepé uličky, volí státní instituce cestu předání kompetencí do rukou soukromě-podnikatelských subjektů. Podobný tlak jsme zažili již u ACTA, když se jednalo o vydání IP adres kvůli údajnému narušení autorských práv.“

Takže vážení diskutující, doba předávání informací a výměna názorů na posledním svobodném médiu bude už možná brzy minulostí.