Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotu (24.9.) vystoupil na 77. zasedání Valného shromáždění OSN a vysvětlil postoj Ruska ke klíčovým mezinárodním otázkám, včetně vztahů Moskvy se Západem a probíhajícího konfliktu s Ukrajinou. Jeho projev má zásadní význam, protože poprvé definoval na půdě OSN vznik nového světového řádu mimo hegemonii USA a EU. Výtah Lavrovova vystoupení je zpracován podle článku v RT News, najdete jej ZDE.


Západ "arogantně" odmítl ruské bezpečnostní návrhy

Pokračující konflikt na Ukrajině je do značné míry důsledkem neschopnosti kolektivního Západu jednat s Ruskem a řešit jeho bezpečnostní problémy, řekl Lavrov na zasedání Valného shromáždění OSN. Všechny opakované pokusy o stanovení pravidel soužití ze strany Moskvy byly podle něj ignorovány.

"V průběhu let jsme opakovaně navrhovali dohodnout se na pravidlech soužití v Evropě založených na principu rovné a nedělitelné bezpečnosti, schválených na nejvyšší úrovni dokumentů OBSE. Poslední návrh, aby se tento princip stal právně závazným, jsme učinili v prosinci 2021, na což jsme obdrželi arogantní odmítnutí," prohlásil Lavrov.

Ukrajina je pro USA postradatelná

Ukrajina se stala pouhým nástrojem Washingtonu k udržení jeho globální nadvlády a útokem na Rusko, domnívá se vrcholný diplomat.

"Je to zřejmé každému nezaujatému pozorovateli: Pro Anglosasy, kteří si zcela podmanili Evropu, je Ukrajina v boji proti Rusku pouze postradatelným materiálem. NATO prohlásilo naši zemi za přímou hrozbu na cestě k úplné nadvládě USA a za dlouhodobou strategickou výzvu označilo Čínu," řekl Lavrov na Valném shromáždění OSN.


Na tiskové konferenci po svém vystoupení ministr tuto záležitost dále rozvedl a uvedl, že Moskva již považuje USA a jejich blok NATO za strany probíhajícího konfliktu na Ukrajině. Nedávno ukrajinská armáda přiznala, že Pentagon si vybírá své cíle, vysvětlil. "Co jiného to je, když ne přímá účast na zaměřování smrtících zbraní a účast na válce?" dodal.

Referenda v separatistických ukrajinských regionech jsou v souladu s přáním Kyjeva

Nejvyšší ruský diplomat se rovněž dotkl probíhajících referend v Doněcké (DLR) a Luganské (LLR) lidové republice a v Ruskem kontrolovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti. Ačkoli hlasování již vyvolalo "záchvat vzteku" na Ukrajině i na Západě a skupina G7 přislíbila ještě více protiruských sankcí, referenda jsou ve skutečnosti plně v souladu s přáním Kyjeva, naznačil Lavrov.

Tamní obyvatelé v podstatě jen reagují na to, co jim v jednom z rozhovorů v srpnu 2021 doporučil prezident Zelenskij. Tehdy doporučil všem, kteří se cítí být Rusy, aby "odjeli do Ruska" ve prospěch svých dětí a vnuků. To nyní obyvatelé zmíněných regionů dělají a berou si s sebou svou půdu, na které jejich předkové žili po staletí.

Výjimečnost USA dosáhla "božské" úrovně

Po rozpadu Sovětského svazu dosáhla snaha Washingtonu o globální nadvládu a výjimečnost bezprecedentní úrovně, která vyústila v četné agresivní války a vyžádala si životy "mnoha set tisíc" lidí po celém světě, prohlásil Lavrov.

"Po vyhlášení vítězství ve studené válce se Washington povýšil téměř na posla božího na zemi, který nemá žádné povinnosti, ale pouze "svatá" práva jednat beztrestně, jak se mu zlíbí a kdekoli," uvedl Lavrov.


Každý národ se může stát obětí ambicí Washingtonu, pokud nějakým způsobem rozzlobí "samozvané pány světa", varoval Lavrov. Dodal, že takový osud postihl obyvatele Jugoslávie, Iráku, Libye a dalších zemí.

EU se mění v diktaturu

EU sice "podléhá" USA, ale zároveň vykazuje stejné příznaky výjimečnosti a arogance, domnívá se Lavrov. Připomněl čerstvé výroky předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která Itálii pohrozila následky v případě, že se v nedělních volbách (25.9.) dostanou k moci pravicoví kandidáti, jak naznačují průzkumy.

"Je to arogance, pocit beztrestnosti, výjimečnost. Jen oni mají právo vynášet soudy. To, co paní von der Leyenová řekla o italských volbách, bylo ohromující," řekl Lavrov novinářům a dodal, že si nepamatuje, že by někdy předtím nějaký lídr EU vyslovil podobné hrozby. Evropská unie se v zásadě stává autoritářskou, rigidní a diktátorskou entitou," dodal vrcholný diplomat.

Konec unipolárního světa se blíží

Navzdory veškerému úsilí USA končí éra jejich dominance a unipolární svět se hroutí, řekl Lavrov. Dodal, že o budoucnosti světového řádu se rozhoduje nyní. Otázkou je, zda zmíněný řád bude s "jedním hegemonem, který všechny nutí žít podle svých notoricky známých 'pravidel', jež jsou výhodná pouze pro něj samotného," nebo bude skutečně "demokratickým, spravedlivým světem bez vydírání a zastrašování nepohodlných lidí, bez neonacismu a neokolonialismu," uvedl diplomat a dodal, že Moskva pevně stojí za druhou možností. "Objektivní geopolitické procesy však Washington a vládnoucí elity západních zemí, zcela podřízené USA, vnímají jako ohrožení svého dominantního postavení," prohlásil Lavrov.