Milá paní Jourová

od 1. prosince 2019 jste v EU místopředsedkyní Evropské komise a jste zodpovědná za kontrolu dodržování hodnot Evropské unie a za transparentnost. Jako hlavní byrokratka EU odpovídáte zásadním způsobem za dodržování Listiny základních práv Evropské unie. Takže Vám připomenu článek 11 nazvaný “Svoboda projevu a informací”.

1. Každý má právo na svobodu projevu. Toto právo zahrnuje svobodu zastávat názory a přijímat a rozšiřovat informace nebo myšlenky bez zasahování veřejné moci a bez ohledu na hranice.
2. Svoboda a pluralita sdělovacích prostředků musí být respektována.


Dne 2. března 2022 uvalila Komise EU sankce na ruské státní sdělovací prostředky RT / Russia Today a Sputnik působící v EU (věstník EU ZDE). Na základě těchto opatření EU pozastavila vysílání zpravodajské agentury Sputnik a zpravodajské sítě RT v EU. Josep Borrell, vysoký představitel pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku k tomu ten samý den prohlásil (ZDE):

Dnes jsme podnikli důležitý krok proti Putinově manipulační kampani: učinili jsme přítrž vysílání ruských státních sdělovacích prostředků v EU. Již dříve jsme uvalili sankce na vedení RT včetně šéfredaktorky Margarity Simonjanové, a je tedy zcela logické, že se nyní zaměřujeme i na činnosti daných organizací v rámci Unie.


Takže jste v rámci "svobody slova" na způsob současné EU zrušili pluralitu názorů, pošlapali jste základní práva, nás, občanů EU. A pak jste se skrze Borella absurdně pochválili tím, že děláte stejné věci jako ruský vládní kanál pod světově uznávanou novinářkou Simonjanovou. Hrozné.

Proto Vám připomenu jednu smutnou kapitolu z Vaší osobní historie, o které Vy a já velmi dobře víme. Od října do listopadu 2006 běžela kauza Budišov, ve které jste seděla na lavici obžalovaných. Na jedné straně byli manipulátoři kolem dotačního podvodu a za nimi povykovala placená novinářská svoloč, jejíž jména oba dobře známe. Za Vás se tehdy veřejně postavil nezávislý web "umlaufoviny.com". Jako nezávislí a nikým neplacení redaktoři jsme investigativně zpracovali celou kauzu a celé šetření vydali v červenci 2009 (archiv webu ZDE). Tehdy jsme asi byli jediný nezávislý web, který se Vás veřejně zastal a Vy to velice dobře víte. Naší odměnou byl fakt, že obec Budišov vydala už v září 2009 naše šetření jako zvláštní číslo svého obecního zpravodaje (ZDE v PDF). Zastali jsme také Budišovského starosty, který byl křivě obviněn stejně jako Vy. Jenže slušný starosta Ladislav Péťa zemřel na psychické strádání ještě během procesu. Vy jste se po rehabilitaci nakonec stala komisařkou EU.

Jednou budete, jak pevně doufám, sedět znovu na lavici obžalovaných za pošlapání ústavně zaručených lidských práv a svobod garantovaných nejvyšším zákonem EU. Tentokrát jste si soudní lavici vybrala sama a dobrovolně. Náš web "e-republika.cz" bude svědčit proti Vám. Patříme ke skupině umlčovaných nezávislých webů, které se staly protiprávní obětí útoku na nezávislá média zahájeného v Česku 25. února 2022. Za nezávislý tisk doufám, že se na Vašem druhém procesu znovu potkáme. Tentokrát bude každý z nás stát na opačné straně.

Za web www.e-republika.cz
Václav Umlauf


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!