Když letos zapršelo, byl jsem připravený. Ze střech jsem měl svody do nádrží o objemu kolem sedmi kubíků. Dlouho před tím nade mnou ostatní kroutili hlavou a významně si ťukali na čelo. Ale předpověď z www.yr.no byla děsivá, tak jsem ještě naplnil pár pytlů s pískem, dal je na zápraží a připravil si plavky. Nakonec to nebylo tak zlé, sudy byly plné. A ta voda, co utekla, tak utekla.



Před lety jsem vodu nechytal, neměl jsem ani okapy, protože jsem chtěl, aby voda zasakovala, hlavně u vysokých klenů. Předloni jsem změnil názor, když jsem chtěl na zahradě zachránit pár keříků před uschnutím a musel jsem použít vodu z kohoutku. Samozřejmě že to není řešení, brát vodu z podzemí, čistit ji a v našem případě odradonizovat a pak s ní zavlažovat, nehledě na to, že borůvky to nemají rády. Já vím, nemám mít borůvky, které potřebují kyselou půdu a hodně vody. Ale když vnučka je má tak ráda!

Když jsem se do toho pustil a zjistil, že nádrž na zachycení vody přijde bratru na 3 Kč na litr, byl jsem v rozpacích. Jako investiční záměr to byl a pořád je projekt naprosto šílený. Jako ostatně každý pokus vypěstovat si něco pro sebe. Tím se dostanete do soukolí trhu fungujícího pro podobné šílence, který vás přijde dost draho. Jeden příklad pro všechny. Balíček starých brambor s klíčky je desetkrát dražší než nové brambory. O kolik jednodušší je tržní mechanismus! Pak je nejdůležitější mít peníze, a pak si ty borůvky koupit. Ale když jednou začnu, nějak mi cvakne v hlavě a jedu. A až vychytám nějaké drobnosti, podám vám, milí čtenáři, o svém systému podrobnou zprávu.



Teď chci jen říct, že to není jednoduché. Tedy zastavit tu vodu, co utekla. Můj odhad proudu kolem mého zápraží byl 200 l za minutu a za 30 minut deště je to 6 kubíků vody, které utekly do Slabeckého potoka a posléze do Berounky, na níž není přehrada.



Ten kousek staré úvozové cesty u mého obydlí je jako hrdlo povodí, odhadem méně než dva hektary. Kdyby obyvatelé 4 domů v tomto malém povodí utratili každý 20 000 Kč na sudy či jiné nádrže, měli starý ořech a pár vysokokmenů ovocných stromů, aby kryly půdu před sluncem a kořeny zaváděly vodu do potřebné hloubky! Pak by se úvozová cesta neprohlubovala a bývalé roje světlušek by pár dní v červnu prováděly pořád svoje reje. Ale takové peníze jen tak někdo nevyhodí.

Při letmém pohledu do volebních programů si kromě velmi povrchních frází většiny partají pamatuji program SPD, který byl podivuhodně konkrétní v oblasti zemědělství. SPD, pakliže se nepletu, nemá ráda suché poldry. Já, pod vlivem Ivana Dejmala z doby před a během jeho ministrování (od slova ministr, ne ministrant) vznik suchých poldrů vítám. Ivan strávil léta v Husákově kriminálu hledáním odpovědi na otázky z profese a naše republika měla štěstí, že mu umožnila převést jeho cit pro přírodu do zákonů. Musíme vytvořit nové formulace zákonů a přinutit politiky je realizovat. Finanční podporou pro zachycování deště při nové bytové výstavbě, vynucením zachycování deště na parkovištích nákupních center, průmyslových plochách a dopravních tepnách, přípravou na rozvod užitkové vody. A také těmi suchými poldry. Ještě jednou bychom se měli postavit za politickou partaj, která má podobné požadavky v programu a zkusit je prosadit do zákonů. Takové zákony nám totiž současná EU jen tak jednoduše nepřikáže.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!