"Normální vnímání je fantazie omezená realitou."
Anil Seth

Jako by realita pro některé lidi neexistovala. Evropská unie se hroutí či podle některých je již na hromadě. Šijou do ní ze všech stran, zleva, zprava, zespodu i s vrchu. Bodejť by to s ní nemávalo. A o záchraně se cudně mlčí. Pro mne jako starého paranoiu to je spiknutí, cenzura a ufácký dezinformace.

Záchrana?

Nevím, ale aspoň pokus, který začal před několika lety a ani ufákům se nepodařilo zcela vymazat z paměti lidí. Má to poetický název Evropské jaro, pro účastníky je to DiEM25 a stojí zatím nejen Yanis Varoufakis (ten, co si nechtěl nechat líbit diktát velkých bank jako ministr financí), ale i tací jako Julian Assange (ten, co ještě nebyl vydán do vězení v USA), prostě spolek!

Tož jsem se tam taky přihlásil. Nachytal jsem se na programové prohlášení.

Jsou v něm takové věci jako zrušení daňových rájů, ochrana žen a rovnoprávnost před zákonem a další utopie. Ono by se to asi zdálo opravdu naivní, kdyby nám skutečně neteklo do bot. Ať už z dešťů, které nezasakují nebo když si tam strachy cmrndáme sami. Jako celá ta ekonomická sekce, normální smrtelník tomu moc nerozumí a tedy nevěří a nezávislí ekonomové na takové kecy asi nemají čas.

A přesto na tom Varoufakisovi něco je, ne proto, že teď učí na vysoké, ale tak, jak mluví o té zkušenosti v Řecku, o té nesmyslné „čisté ekonomii“ které se pořád vede lépe a lépe a nám z toho kručí v břiše. O tom, s jakými lidmi se dával do kupy (Chomský mimo jiných). A přitom neříká nic tak nového, nic, co třeba neudělal Radek Novotný s jeho Pravdou o vodě nebo Hnutí Duha s příspěvkem, jak zachránit lesy v republice.

Samozřejmě v tom programovém prohlášení není všechno, ani snad nemůže. Když se čeká na iniciativu zdola, nejde to lidem nařídit. Tak nějak. Vzpomínám jak Piráti mluvili o směšně malých nájmech pro některé lidi, a dnes o tom bylo na vybraných zprávách Seznamu.cz. Ne že by byli citovaní piráti, asi neřvali v Sněmovní ulici dost nahlas, ale přece jako by se něco pohnulo. Ono to totiž jinak nejde. Kdybych to uměl, dal bych sem kus filmu SELMA, kde president přiznává, že potřebuje tlak zvenčí, aby něco mohl prosadit-v tomto případě konec segregace v USA. Podívejte se na to sami a na celé.

Nějaké připomínky? Rád si je přečtu, jen se nestyďte napsat.