V roce 2018 se ve Spojených státech budou konat volby do dolní komory Kongresu, v nichž se Demokratická strana chystá převzít většinu. Mají ji k tomu pomoci i bývalí zpravodajci, kterých je na kandidátkách více než polovina. Pokud by se to stalo, bude to bezprecedentní příval zpravodajců do řad amerických legislativců.

Jedním z kandidátů je Abigail Spanbergerová usilující o nominaci na kandidátku Demokratické strany v Richmondu. Svou minulostí se netají:

Po téměř deseti letech služby u CIA jsem se rozhodla kandidovat do Kongresu 7. volební obvod ve státě Virginia, abych bojovala za rovné příležitosti a bezpečnost. Sloužila jsem v orgánech vymáhajících právo. Jako příslušnice CIA i jako dobrovolný pracovník v naší komunitě jsem pochopila, jak důležité je naslouchat.


Dalším příkladem je Elissa Slotkinová, bývalá agentka CIA, která pracovala jako ředitelka pro Irák v Národní bezpečnostní radě za prezidenta Obamy. Později pracovala v Pentagonu jako první náměskyně ministra obrany pro mezinárodní bezpečnost a v náplni práce měla vojenské drony, "domácí bezpečnost" a kybernetické zbraně. Volební výbor Demokratické strany ji zařadil na jedno z nejvyšších míst na žebříčku kandidátů.Ve sněmovně mají zatím nad Demokraty převahu Republikáni v poměru 238:193. K jejímu ovládnutí potřebují obsadit 218 křesel, tedy získat navíc minimálně 25 mandátů. Průzkumy říkají, že by k tomu mohlo po 6. listopadu, kdy se konají volby, dojít. V tom případě by americký vojensko-zpravodajský komplex vyslal do Kongresu více než polovinu nových poslanců za Demokratickou stranu a stal se tak jazýčkem na vahách v jeho dolní komoře.

Zpravodajci (57) svým počtem převyšují státní a komunální úředníky (45), právníky (35), manažery firem, podnikatele a boháče (30) i ostatní profesionály (19) mezi uchazeči o volební nominaci za Demokratickou stranu. Kandidáti ze zpravodajských a vojenských kruhů jsou nepřiměřeně zvýhodňováni a povzbuzováni k tomu, aby kandidovali ve "frontových" volebních obvodech.

Volební výbor Demokratické strany označil 102 křesel, o které budou přednostně usilovat. Seznam zahrnuje 22 mandátů, o něž už nebudou usilovat jejich současní držitelé a 80 mandátů, kde by mohli být současní republikánští poslanci poraženi. Demokratičtí kandidáti mají téměř neomezený přísun financí, takže mohou v tomto směru překonat každého potenciálního soupeře. Podle zpráv Federální volební komise měli demokratičtí kandidáti v oněch 102 obvodech už na konci loňského každý na kontě nejméně 100 tisíc USD.

Toto vše znovu oživuje úvahy o "státu ve státě" (deep state), formě spiknutí, které zahrnuje koordinované úsilí státních zaměstnanců ovlivňujících politiku země nezávisle na demokraticky zvoleném vedení či dokonce proti němu. Přestože se definice "deep state" liší, jeho popularita velmi vzrostla po presidentských volbách v roce 2016. Po Trumpově inauguraci ji velmi často používají komentátoři, kteří tvrdí, že se "deep state" zahrnující CIA, FBI, Baracka Obamu a Hillary Clintonovou snaží delegitimizovat presidenta Trumpa a zmařit jeho politické úsilí.

Zdroje:
Free West Media
World Socialist Web Site


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!