V České republice se začal odehrávat názorový souboj, který postupně přerůstá do politických i bezpečnostních sfér. O co jde? Obecně by se dalo říci, že o migraci osob pocházejích z Blízkého i Středního východu a severní Afriky, které směřují do Evropy. Jedná se o obyvatele Afghanistánu, Iráku, Lybie, Syrie, Súdánu nebo Eritreji.

Když byl svého času plukovník Muammar Kaddáfí pod sílícím vojenským tlakem Západu, prohlásil, že pokud padne a s ním jeho režim, kterým vládl v Lybii, zaplaví Evropu Afričané. Plukovník padl a nám nezbývá než konstatovat, že se jeho slova naplňují. V případě tvrzení, co Kaddáfí řekl, jde možná jen o městskou legendu, a proto je dobré nepodlehnout svodům konspiračních teorií a podívat se na problém poněkud komplexněji.


Připravili jsme tři debaty, kde různí hosté, zastávající někdy až krajně vyhraněné názory a postoje, sdělí, co si o migraci do Evropy myslí a proč. První debatéři jsou: Pavel Letko – křesťanský pacifista, zakladatel internetových stránek pacifismus.cz, Jana Ridvanová – vystudovala obor Mezinárodních vztahů a diplomacie, Artur Fišer – mluvčí iniciativy Islám v České republice nechceme a jeho souputník Jaroslav Formánek – překladatel, tlumočník, indolog.

Druhou debatu poctili svou účastí pánové Martin Konvička, předseda iniciativy Islám v České republice nechceme a Michal Urban, reprezentant nevládní organizace Generace Identity.

Třetí debata je vedená politikem Šádí Shanaáhem, členem strany Zelení a Radko Hodkovským, předsedou think tanku Evropské hodnoty.

00:05 První debata – Pavel Letko, Jana Ridvanová, Artur Fišer, Jaroslav Formánek
02:01:41 Druhá debata – Martin Konvička, Michal Urban
03:12:02 Třetí debata – Šádí Shanaáh, Radko Hodkovský

Více debat najdete na stránkách Debatního klubu