Evropská unie zkouší pouliční akce, které mají vést ke svržení premiéra Orbána. Maďarsko, řízené Viktorem Orbánem, je už od roku 2012 Evropské unii a USA trnem v oku, a to proto, jak nedávno poznamenal ředitel Mezinárodního institutu nejnovějších států Alexej Martynov, tato východoevropská země „měla tu drzost mít své vlastní mínění“ a nechtěla splynout s hlavním proudem politiky Bruselu a Washingtonu. Nechuť přijímat diktát západních liberálních hodnot a veřejně projevovaná připravenost ke spolupráci s Ruskem vedly k tomu, že byl premiér Orban kaceřován jako diktátor, který musí být svržen „pokrokovými silami“. V těchto dnech se konala první zkouška.

Dne 26. října se na „spontánním“ flash mob (provokativní masová akce s předem pečlivě připraveným scénářem, pozn. překl.) v centru Budapešti sešlo prostřednictvím Facebooku kolem deseti tisíc lidí. To je médii reálně odhadovaný počet účastníků – na fotografii z Budapešti je vidět dav lidí, který zcela zaplnil náměstí Vörösmarty v centru maďarského hlavního města.

Oficiálním podnětem ke srocení se stalo uvalení internetové daně na poskytovatele služeb maďarskou vládou ve výši 150 forintů (kolem 50 eurocentů) na 1 GB. Je pochopitelné, že tyto doplňující výdaje budou dále přesunuty na uživatele – ale řekněme si na rovinu, kdo stáhne více než 1 GB za měsíc! A suma půl eura nikoho nerozhází. Ale je to zdařilý podnět k rozjitření internetového publika.

Zpočátku pokojná akce „neočekávaně“ zcela změnila svůj charakter. Účastníci mítinku, ke kterým se opět „neočekávaně“ připojily stovky fotbalových fanoušků připravených se rvát, se posunuli k sídlu strany Fidesz a div ji nevzali útokem. Jak hlásí Euronews, „budovu začali «bombardovat» součástkami k počítačům i celými notebooky, někteří dokonce vylezli na balkony.“ Tentýž panevropský kanál hlásí, že hesla proti novým daním byla náhle zaměněna jinými: „Nejsme tu jen kvůli internetové dani – už máme dost této zkorumpované vlády.“ I když korupcí se proslavila právě vláda socialistů v čele s Ferencem Gyurcsányem, který ji řídil v letech 2004-2009, vláda prozápadní, neboť v té době Maďarsko vstoupilo do Evropské unie, ovšem za cenu zhroucení své ekonomiky. Přičemž – jak zdůrazňují maďarští žurnalisté z nejstarších německojazyčných novin vycházejících v Budapešti pod názvem Pester Lloyd – fotbaloví fanoušci představující bojovou „avantgardu“ protestujících, kteří vyšplhali na balkon sídla vládnoucí strany, pozvedli vlajku Evropské unie (další rozvinuli po zábradlí balkonu).

V Bruselu nijak zvlášť neskrývají své spojení s těmito událostmi. Dne 26. října eurokomisařka zabývající se otázkami kvantitativní ekonomiky a společnosti Neli Krusová vyzvala prostřednictvím svého profilu na Twitteru s 116 tisíci čtenářů „k účasti nebo podpoře těch, kteří vyjdou do ulic protestovat proti maďarskému zákonu o internetové dani dnes v 18 hodin v Budapešti.“ Zájemce odkázala na skupinu protestujících na Facebooku.

Nové shromáždění pochodovalo po Budapešti 28. října a sešlo se podle některých informací už cca 40 000 lidí. Účastníci přímo požadovali výměnu vlády a – což je zajímavé – útočili cíleně na osobnost hlavy státu. „Internetová daň je osobní ideou Orbana,“ uvádělo se na titulním plakátě akce, „zatímco jeho strana Fidesz ještě v roce 2008 uváděla, že to není nutné a není to správné.“ A po akci se uvádělo na Facebooku, že prý „se vlivní členové strany pokoušeli Orbana přesvědčit, aby daň odmítl, ale premiér neustoupil.“ Analogická hra s cílem způsobit rozkol ve vládnoucí Straně regionů se hrála i na Ukrajině v počátcích euromajdanu – i v Rusku vládní opozice v posledních letech zapomněla na „Jednotné Rusko“ a soustřeďuje veškerou kritiku na osobnost Vladimíra Putina.

Všechny tyto protesty jsou časově i událostmi spojeny s Ukrajinou a Ruskem. Dne 27.října budapešťské noviny Napi Gazdasag oznámily, že hlavní výkonný ředitel státní energetické společnosti MVM Group Csaba Baji prohlásil, že maďarská strana je připravena v nejbližší době začít se stavbou plynovodu Jižní proud, vedoucího do západní Evropy mimo území Ukrajiny. „My můžeme začít práce za šest měsíců od dnešního dne, ale chtěli bychom maďarský úsek ukončit v r. 2017,“ říká Baji, jehož společnost vlastní polovinu tohoto úseku.

„Jižní proud je alternativou plynovodu na území Ukrajiny,“ řekl Svobodnoj presse člen Expertní rady ropně plynového komplexu při Sovětu federace RF Sergej Žuravskij. "Projektoval se od r. 2006 jak na základě tehdy vzplanuvších politických rozmíšek s Kyjevem, také proto, že plynovod přes Ukrajinu byl už zastaralý. Propouštěcí schopnost obou plynovodů je analogická, přitom jsou vyloučeny nesankční úniky plynu způsobené ukrajinskou stranou a naše země díky tomu může zvětšit svůj valutový příjem. Maďarský úsek Jižního proudu je zvlášť důležitý, protože hraje roli rozdělovníku – odtud plynovod vede do Rakouska, Itálie a jiných konečných stanic našeho plynu."

Je pochopitelné, že přijetí maďarského rozhodnutí, které by v nejbližších letech přinutilo „nezávislou“ kleknout na kolena před Ruskem, bylo známo několik dní předtím – a hle! V Budapešti vypukne klasická „revoluce“ sociálních sítí, úspěšně vyzkoušená prozápadními silami v Moldavsku už v roce 2009. Ale poněvadž strana Fidesz, která získala ve volbách r. 2010 více než polovinu hlasů a v čele s Orbanem tvrdě drží v rukou udidla moci, revoluce internetového publika má zatím "sametový“ charakter. Ale všeho do času. Euromajdan také nebyl od počátku násilný.

„Jestliže se mám vyjádřit vojenským slangem, v Maďarsku jsou už zmobilizováni na ulici účastníci místního euromajdanu,“ vysvětlil Svobodnoj presse člen politického sovětu Moskevského regionálního oddělení strany Rodina Vladimír Lakťjušin. "Za prvé je to – jako u nás na Bolotném náměstí, nejlépe si žijící, ale věčně se vším nespokojené obyvatelstvo hlavního města, „sedící“ na Facebooku, prostřednictvím kterého je možno ho jak berany (známý výraz Navalného) dotlačit k protestu s nejasnými hesly a následky. Za druhé jsou to fotbaloví fanoušci, ti maďarští vyjadřují snad nejradikálnější názory v Evropě, jejichž rolí je být místním analogem Pravého sektoru, který se i na Ukrajině do značné míry formoval právě z této subkultury."

Ale důležitým faktorem je to, že na rozdíl od Janukoviče je Orbán první maďarský nacionalista. Hájí před Bruselem suverenitu země, kterou mnohé západní země prakticky už ztratily, což místní nacionalisty nejvíce znepokojuje, vzpomenu-li např. francouzskou Národní frontu. V nové ústavě přijaté za Orbana v roce 2011 se praví, že vláda "je řízena ideálem sjednoceného maďarského národa," a proto "nese odpovědnost za osud Maďarů, žijících mimo hranice vlasti, musí napomáhat jejich přežití a rozvoji a musí podporovat jejich úsilí, zaměřené na záchranu maďarské kultury a také přispívat k jejich vzájemné spolupráci i s Maďarskem."

V téže ústavě je obsažena formulace vylučující legalizaci jednopohlavních sňatků. Za Orbána neexistuje tolerance k sexuálním menšinám, pochodům gayů, které v Srbsku chrání před nacionalisty policie v plné parádě a s obrněnou technikou. Nicméně – jak vidíme – stovky fotbalových ultras přijaly nejhorlivěji účast už v prvních masových pouličních vystoupeních proti Orbanovi a vyjádřily tím přání být takovou údernou pěstí – ve skutečnosti ovšem „potravou pro děla“ – prozápadních liberálů.“

Jak na to reaguje vláda?

Problém je v tom, že vládní orgány s ultras neumějí pracovat a navíc je vůbec nechápou. Ostatně to se týká i Ruska. Posuzují je tak: Kdo je to? Fotbaloví fanoušci. No tak jim dáme bezplatná místa na stadionech nebo letadlo či vlak na zápas, budou tam fandit a budou šťastní. Kdo jsou fotbaloví fanoušci právě jako subkultura, a to nemáme na mysli všechny desetitisíce fanoušků, kteří přijdou na stadiony, to nechápou. V mládí jsem byl také fanoušek, fandil jsem Dynamu, jezdil jsem na výjezdy společně s jejich top „firmou“ Blue-White Dynamit a dokonce jsem stál v čele menší skupinky fanoušků. Fanatismus je stálý adrenalin! To je „schizofrenie“ na tribunách, rvačky s oponenty, nezkrotné pitky na výjezdech aj. Mnozí fanouškové se věnují smíšeným bojovým uměním, extrémním druhům sportu atd. Jestliže jsou patrioté – a oni jsou patrioté! – jsou ultrapatrioté. Případy, kdy 10–20 fanoušků přijelo do Lvova se sovětskou vlajkou, působící na místní jako červený hadr na býka, nejsou ojedinělé. No, nejsou fanoušky státního systému ani konformisty už dávno, jak jistě chápete. A když začnou nějaké protistátní akce, nebo vůbec něco spojeného s pouličními potyčkami, tak to tam mnohé táhne.

Na některých ruských tribunách se už od jara ozývají hesla na podporu majdanu a Pravého sektoru, v některých provinciálních klubech podobné nálady zcela uchvátily místní organizovanou torsidu (výraz pro skupinu fanoušků, pozn. překl.) a také její vedení. Za vzpomenutí stojí, že to jsou všichni praví radikálové a přes známé ze svých výjezdů a koncertů spojení s podobnými představiteli ukrajinských fanoušků.

Existuje nějaký recept na revoluci řízenou shora?

Jestliže budeme dále předstírat, že je všechno v pořádku, jednoho překrásného dne se mohou objevit v řadách demonstrantů v moskevské verzi euromajdanu. Proto považuji za naprosto nezbytné, aby naše vládní orgány obrátily svou pozornost na toto prostředí – ale ne tak, jak to obvykle dělají – nasadit proti nim policii. Je důležité projevit jim svou podporu pomocí lidí, které znají a kteří je podpoří v těžkých situacích. Právě tyto situace totiž vyvolávají pouliční vystoupení fanoušků. Mohou jim pomoci i při organizaci koncertů a bojových turnajů. To by těmto lidem ukázalo, že nejsou vládním orgánům lhostejní a že zde působí lidé, kteří mají pochopení pro jejich ultrapatriotické názory.

Zdroj zde, překlad: Alena Mikulášková

Naše články k internetové dani
Daň z internetu a podnikání v XXI. století (část I.)
Daň z internetu a podnikání v XXI. století (část II.)
Spravedlivé daně se platí ze zisku