Diplomatický přešlap prezidenta Zemana ohledně umístění české ambasády v okupovaném Jeruzalému vyvolal vlnu klasické protizemanovské předvolební kritiky, ale tím to skončilo. České noviny a média se o dění v této zemi nezajímají, protože by musely odpovědět českým čtenářům na nepříjemné otázky ohledně izraelské okupační politiky.

Diplomaté EU se už dostali s izraelskými okupačními vojsky do přímého konfliktu, viz článek Oficiální konflikt mezi EU a státem Izrael. Marion Castaingová, rozhořčená diplomatka EU, se nemohla dále dívat na šikanování humanitárního konvoje, který přímo platila EU na pomoc násilně deportovaným beduínům z vesnic, kde žili po celá staletí (Izrael se chystá násilím deportovat 40 tisíc vlastních občanů). Padla facka na sále, diplomatka dala okupačnímu vojákovi za jeho neurvalé chování políček a diplomatický incident za přímého pozorování všech zúčastněných novinářů byl na světě.

Koncem září skončilo nezdarem další kolo jednání mezi EU a Izraelem o financování vědeckých výzkumů. V programu Horizon 2020 jde řádově o 80 miliard euro dotací do výzkumu, které financuje EU. Do tohoto programu je zařazen také Izrael a to již mnoho let. Nyní ovšem peníze na výzkum nedostane, protože neplní jednu základní podmínku.

V černu 2013 přijala EU směrnici nazvanou Guidelines on funding of Israeli entities in the territories occupied by Israel since June 1967 v níž se jasně praví, že v souladu s mezinárodním právem o okupovaných územích musí Izrael povinně označit všechny výrobky pocházející z Golandských výšin, Západního břehu Jordánu, Východního Jeruzaléma a pásma Gazy. Tato území Izrael ovládá vojensky a současně je ekonomicky vykořisťuje. Viz článek (Přemrštěná reakce Izraele na umírněné opatření EU). Produkty získané ukořistěním těchto zdrojů (zejména půdy a nesmírně cenné vody) prodává jako "Made in Izrael" dále do EU a do celého světa. Brusel a EP nařídily, že tato praxe musí skončit, jinak Izrael nemůže dostávat evropskou vědeckou podporu.

Aktivisté z Izraele říkají, že tento zákaz má jen formální účinek, protože jej lze obejít na tisíc způsobů. V každém případě se jasně ukazuje, že EU na rozdíl od povolného a proizraelského Česka nehodlá tolerovat nejhorší výstřelky izraelské okupační politiky.