Středním podnikatelům chybí 3,5 bilionu eur, aby mohli dál podnikat

Západoevropské banky poskytují stále méně úvěrů středním podnikatelům a vymlouvají se na „zpřísnění regulací“. To posiluje velké koncerny, protože ty mají zajištěno financování odjinud. Údaje uvádí ratingová agentura Standard and Poor's v úterý. Jenom 2,7 bilionu eur potřebují podniky na refinancování stávajících dluhů a dalších 800 miliard by potřebovaly na nové investice.

Největším problém se týká zemí jižní Evropy, kde se zvyšuje podíl úvěrů nesplacených ve lhůtě. Výpadky v bilancích bank na jihu jsou enormní a rostou dále. Očekávané výpadky se prý již neobejdou bez pomoci peněz německých daňových poplatníků. Jak se ovšem bankéři chovají, když jim hloupí politici skočí na lep, si uděláte obrázek z dalšího článku na DWN.de.

„Fucking German“ aneb Posměšky bankéřů na adresu "blbých" Němců a politiků

Němci mají zachraňovat krachující banky celé Evropy. Vděčnosti se ovšem nedočkají, jak ukazuje natočený záznam rozhovoru dvou vrcholových manažerů irské Anglo-irské banky. Skandální rozhovor dvou arogantních manažerů bank uveřejnil Irish Independent.

V roce 2009 byla Anglo-irská banka zestátněna a to po roce, kdy obdržela od státu 7 miliardovou překlenovací pomoc. V rozhovoru s dalším manažerem banky Johnem Bowem se její bývalý šéf David Drumm vysmívá Němcům, kteří jako klienti německých bank poskytli své peníze na pomoc této krachující irské bance a dokonce jim zazpívá jednu sloku písně „Deutschland, Deutschland über alles“ jako odměnu. Fucking German stojí za námi, říká Drumm v rozhovoru.

Arogance pánů bankéřů snad nezná hranic. Když se ptal jiný manažer Boweho, jak vůbec přišli na sumu 7 miliard eur, odpověděl mu větou „slovy Drummeho – vytáhli jsme si je z pr….! 7 miliard je garancí státu, které budou sloužit k překlenutí, než budeme moci peníze vrátit……. A to bude tedy nikdy…“ doplňuje Bowe, načež se tomu oba srdečně smějí.

Smích sem, smích tam, nakonec přiteklo do této banky 30 miliard eur peněz daňových poplatníků, kteří ještě dnes trpí neuvěřitelně drsnými úspornými opatřeními státu a platí za průšvihy těchto podvodníků v bankách.

Zdroj: Deutsche Wirtschaftsnachrichten.de, 26.6.2013

Rakousko a nový konjunkturální balíček

Pokles výkonnosti Německa se odrazí i na poklesu ekonomiky v Rakousku, v obou sousedních zemích se očekává aktuálně pouze 0,3% růst ekonomiky. To by mělo děsit i nás Čechy. Děsí se však Rakušané a starosti jim dělá zejména rostoucí nezaměstnanost. Zejména pracovní místa ve stavebnictví jsou ohrožena pádem největším stavebního koncernu se španělskou matkou – Alpine, kde přijdou o práci aktuálně tisíce lidí. Volby jsou v Rakousku za dveřmi a stávající velká koalice socialistů a lidovců má dost másla na hlavě kvůli korupčním skandálům a svým prodělkům veřejných peněz ve světovém finančním kasinu. Rychlost, s jakou vládní strany přišly s novým prorůstovým balíčkem, je tedy akcí za pět minut dvanáct: „Mohou však přijít s prorůstovým balíčkem, aniž by se dál zadlužili?“, ptá se v deníku Standard Gerald John.

Objem prostředků ve výši 1,56 miliard eur, rozložených do tří let, není nijak závratný, jde o 0,5 % HDP. Část prostředků získá vláda z prodeje licence mobilní sítě a část bude muset přesunout z jiných kapitol státního rozpočtu. Především se bude investovat do výstavby 14 000 bytů, sanaci škol s cílem energetických úspor, dokončí se rozpracované projekty ASFinangu – tunely a dálnice a 400 milionů eur půjde na bezúročné úvěry podnikatelům postižených povodněmi.

Obavy, že by tento konjunkturální balíček na pomoc stavebnictví mohl ohrozit plán vlády dosáhnout vyrovnaného státního rozpočtu v roce 2016, zatím nejsou. Daleko horším problémem je ztráta prostředků, které stát nalil na záchranu banky Hypo Alpe Adria, které činí dvojnásobek celého konjunkturálního balíčku. Stát hledal dlouho investora, který banku koupil, ale zájem skoro žádný. Dnes se rýsuje šance na prodej banky za hubičku – 400 milionů eur, což bude znamenat, že daňoví poplatníci v Rakousku přijdou o víc jak 3 miliardy eur.

Uvidíme, co na to volby do rakouského parlamentu. Zda budou mít voliči pochopení pro vládní zachraňování bank za takovou cenu a na účet daňových poplatníků.

Der Standard, 26.6.2013