Nedávno jsme psali o jednom z nejhorších lobbistických zákonů, které Obama osobně podepsal - tzv. Monsanto Protection Act. Politickému pozadí pěstování GMO plodin jsme nedávno věnovali celé tematické číslo (2013-07). Už se stalo skoro pravidlem, že lobbisté od tzv. biotechnologických firem si sami píší předlohy zákonů, které pak lobbingem protlačí parlamentním schvalováním. Stejně to bylo i v tomto případě. Zákon mimo jiné psala firma, která bude maximálně těžit z jeho schválení. V Kongresem schváleném zákonu H.R. 933, který Obama podepsal, je skryto 78 stran něčeho na způsob českého přílepku k zákonu. Tento přílepek přímo zvýhodňuje jednu určitou firmu a její skupinové zájmy. Prezident Obama kapituloval před požadavky lobbistů z Monsanta proto, aby s Republikány dohodl oddálení tzv. "fiskálního útesu", který přišel tak jako tak.

Zákon platí teprve krátkou dobu a již nyní se ukazuje, co všechno může způsobit. Po vzoru ropných a těžařských společností totiž staví "biotech" firmy nad zákon o způsobených škodách. Přílepek zabraňuje soudům a farmářským organizacím, aby stíhaly Monsanto a další firmy v případě, že jejich produkty poškozují životní prostředí a způsobují zdravotní problémy obyvatel.

Občanské Spojené státy nejsou pasivní Česko. Ihned vznikla aktivistická skupina Food Democracy Now po vzoru známé aktivity "Democracy Now!". Její aktivisté (opět na rozdíl od českých často bezzubých akcí) přesné vědí, co je třeba dělat. Stránky přesně sledují zavádění legislativy kolem geneticky manipulovaných organismů (GMO) do jednotlivých amerických států. Krok za krokem sledují postupy lobbistů, kterak se snaží ovlivnit jednotlivé zákonodárce. Aktivní skupiny občanů připravují předlohy dopisy jejich zákonodárcům, kteří mají o různých zákonech hlasovat. Aktivisté nezapomínají ani na celosvětovou kampaň. Na svou stranu získali také známé herce a veřejné osobnosti, viz toto video pro připravovanou světovou demonstraci.


Připojte se! Na den 25. května svolali aktivisté ze 36 zemí světový den odporu proti firmě Monsanto a jejím praktikám. Viz otřesný článek o ničení klasického farmářského systému v Indii, který najdete v našem čísle (2013-07). Organizace svolávající March Against Monsanto chce upozornit na ekonomická a biologická nebezpečí plynoucí z aktivit oligarchických skupin, které mění zákonodárství ve svůj prospěch.


Kontaktní data k pochodu najdete na Facebooku zde.