Dnes už bývalý předseda SPOZ Vladimír Mynář byl v neděli hostem pořadu Partie televize Prima. Během rozhovoru zůstával divákům rozum stát. Ignoroval prezidentovu výzvu, že jeho kancléř nemůže zneužívat funkci k podpoře mateřské strany. Znovu snaživě potvrzoval, že snad bude mít nějaký „volný čas“ a prezidentův souhlas, aby se nadále mohl věnovat SPOZ. V sobotu sice opustil předsednický post této strany, nicméně stále bezostyšně setrvává v čele její zlínské krajské organizace.

Miloš Zeman nepochybně tuší, že jeho kancléř postupuje „velmi novátorsky“, což sám Mynář potvrdil úvahou, že zaběhané zvyklosti se přece mohou měnit. Když Zeman veřejně Mynářův nápad pomáhat v kancléřské funkci SPOZ zkritizoval a vyloučil, měla jsem dokonce dojem, že jsou na tomto postupu domluveni. Že jde o taktický trik, který národu ukáže, jak prezident důrazně odmítá možnost zneužití kancléřské funkce k podpoře strany, jejímž je čestným předsedou

Ovšem Zemanova neschopnost vybrat si dobré spolupracovníky je všeobecně známá. Je tedy na místě uvažovat, jaké vlastně důvody prezidenta k volbě Mynáře vedly. Miroslava Šloufa se „statečně“ vzdal. Transparentní účet prezidentské kampaně Zemana okázale nezajímal. Ve veřejných prezidentských debatách se pokoušel zcela distancovat od svých dluhů či původu peněz. Na konci kampaně hrdě prohlašoval, že ho stála 10 milionů. V naprosté tichosti a bez komentáře se z nich dnes stalo milionů třicet. Důchodce z Vysočiny nepochybně takovou částku ve strožoku nemá. Financování partaje, jejímž je stále čestným předsedou, je zahaleno v tmách. Ostatně jako financování kterékoli z našich politických stran.

SPOZ založili ruku v ruce Miroslav Grégr a Miroslav Šlouf. Netajili se ambicí dostat Miloše Zemana na Hrad. I Vladimír Mynář dnes přiznal, že tato myšlenka byla hnacím motorem a důvodem vzniku SPOZ. Když Miloš Zeman prezident během čtvrteční návštěvy Senátu konstatoval, že by bylo hezké, kdyby v příštích sněmovních volbách SPOZ doplnila jeho vítězných 55 procent ku současným 28 procenty ČSSD, zcela bezostyšně si s ČSSD zahrával. Podpásový úder - přátelé sami na to nemáte - povzbudil Vladimíra Mynáře k sebevědomému veřejnému vystupování, které nemá u státních úředníků obdobu.

Zeman na sobotním sjezdu SPOZ v „prezidentském“ projevu tvrdil, že na kampaň nedostal ani korunu od ruského gigantu Lukoil. Místopředsedu SPOZ Martina Nejedlého, šéfa české pobočky Lukoil aviation Czech s.r.o ovšem vychválil coby skvělého politického manažera.

Když Mynář v dnešní Partii prohlásil, že příštím cílem SPOZ je post premiéra ve volbách 2018, můžeme jeho úvahu vnímat jako jakési fantasy podivného muže. Nebo taky jako varování, čí peníze se chystají ovládnout českou politickou scénu.