Evropa není osamělý ostrov uprostřed širého světa. Pokud vás zajímá, jak se rasová, politická a náboženská nenávist šíří z Blízkého východu do Evropy, podívejte se na toto video. Zde se v přímém přenosu pokouší bulharský nacionalista Oktaj Enimehmedov zavraždit v sofijském Paláci kultury muslimského politika Ahmeda Dogana, předsedu Hnutí za práva a svobody. Politik vraždě unikl jen tím, že při prvním pokusu se zasekla teroristovi pistole a při druhém již zasáhla ochranka.


Liberální strana reprezentuje bulharské etnické Turky a muslimy, kteří představují zhruba 12 % populace. Ahmed Dogan je nejvlivnějším politikem této strany. Nacionalistický útočník má za sebou kriminální minulost a opakované útoky se zbraní v ruce.

Násilí spojené se situací v Sýrii a v Turecku se však neomezuje jen na Balkán. V Paříži byla dne 10. ledna 2013 nalezena v kanceláři Strany kurdských pracujících (PKK) těla tří kurdských aktivistek popravených ranou do hlavy. Jednou z obětí je spoluzakládající členka (PKK), Sakine Cansizová. Video ukazuje manifestaci francouzských Kurdů protestujících proti politickému násilí. Exilová politička Sakine Cansizová byla známa tím, že jako zakládající členka PKK přesvědčila kurdské radikály, že je třeba vsadit na politické formy osvobozeneckého boje, a nikoliv na násilí.


Francouzská policie před dvěma dny zatkla dva muže z prostředí PKK, které dala do vyšetřovací vazby. Zatím se k případu dále nevyjadřuje. Veřejného pohřbu tří zavražděných političek se zúčastnily tisíce Kurdů, kteří ve Francii dostali v posledních desetiletích politický azyl a občanství.