Ve článku Elizabeth Warrenová bude kontrolovat Wall Street jsme upozornili na osud výjimečné právničky a aktivistky, která nyní zasedla v senátním výboru dozorujícím činnost bank. Americký nezávislý magazín Mother Jones je nezávislý webový deník, jenž kriticky sleduje zákulisí americké politiky. Nyní zveřejnil zajímavý článek o zákulisním odporu proti Warrenové, která bude tvořit páteř politického odporu v Senátu proti velkých bankám, které s ní válčí už mnoho let a zatím vyhrávají.

Web Mother Jones se stal slavným díky zveřejněnému projevu Romneyho na soukromém večíku dárců, kde mluvil o polovině Američanů jako "národu socek", protože neplatí daň z nadměrného příjmu. Toto video pomohlo Obamovi vyhrát volby, protože mu přineslo hlasy Latinoameričanů. V přímém přenosu ukazuje, jak pojímá stát ono jedno procento oligarchie. To si zprivatizovalo veřejnou věc pro své osobní potřeby, viz tato pohádka.


Vyvolené Jedno procento není tak hermeticky uzavřeno, jak by se zdálo. Někdo jim přece musí sloužit, protože sami manuálně nepracují. A ten někdo často používá vlastní hlavu a spolupracuje s nezávislým tiskem.

Web připomíná, že Republikáni napojení na Wall Street se snažili dva roky, aby této profesorce práva z Harvardu zabránili stát se šéfkou Consumer Financial Protection Bureau, vládní agentury chránící zájmy občanů v otázkách financí, spotřeby a kontroly obchodních řetězců. Navíc neuspěla ve vládním dozoru nad vládními záchrannými balíčky (bail-out) pro zkrachovalé banky v letech 2008-10 (kolem 700 miliard dolarů), kdy si vládní výkupné spravovali sami bankéři.

Tato právnička z Harvardu se po svém zvolení dala slyšet, že bude jednoznačně kontrolovat plnění tzv. Volckerova zákona o finanční hotovosti bank a také se pokusí zavést opětovnou platnost tzv. Glass-Steagall Act, jehož zrušení bylo přímou příčinou bankovní krize.

Republikáni a velké banky se snažili všemi dostupnými lobbistickými prostředky zabránit jmenování Warrenové do kontrolního výboru Senátu, který bude navrhovat novou bankovní legislativu. Protože Senát kontrolují Demokraté, proti jmenování neměli dostatek hlasů. Warrenová se sice jako senátní nováček nestala předsedkyní výboru, ale její vliv na novou legislativu a na kontrolu bank bude značný. Statečná právnička a nezdolná občanská aktivistka vyhrála první velkou bitvu nad bankovním kapitálem, který ji zatím vždy dostal na lopatky. Gratulujeme!