Komunistická starostka Jacqueline Rouillon byla nedávno vyznamenána nejvyšším státním vyznamenáním - Řádem čestné legie (Légion d’honneur) za svůj příkladný postoj novodobého Robina Hooda. Starostka byla zvolena na radnici za stranu Front de gauche (Levicová fronta), což je volební koalice Francouzské komunistické strany (PCF) a Levicové strany (PG). Jacqueline Rouillon zastupuje voliče v tzv. "červeném pásu" Paříže v komuně Seine-Saint-Denis. Čtvrť Saint-Denis je známa jednak první gotickou katedrálou, činností dělnických kněží a sídlišti plnými lidí na pokraji sociální nouze. Je celkem pochopitelné, že aktivní komunisté mají v této části města již tradičně silný politický vliv.

Po svém jmenování do čela obce tato statečná žena 6 let vzdorovala pozemkovým spekulacím, které zrovna v této části Paříže dosáhly nečekané intenzity. Ve shodě místním zastupitelstvem postupovali tak, že části vysoce ceněných městských pozemků použili k nikoliv k rozkradení jako u nás, ale k výstavbě sociálních bytů pro své vlastní občany. Starostka využila peníze voličů k tomu, aby zajistila sociální smír a důstojný život pro zdejší obyvatele. Spekulanti museli jít jinam.

Kdo byl v nějaké funkci na městě či obci, ten dobře ví, co znamená odolávat úplatkům, výhrůžkám a jiné formě nátlaku v záležitosti tak citlivé jako je pozemkový fond, stavební uzávěry a rozumné investice do skutečné občanské vybavenosti. Tato starostka to dokázala celých šest let svého volebního období. Zajímavý je ovšem fakt, že vláda (pochopitelně až ta socialistická) ocenila nezištnou práci paní (či spíše soudružky) Rouillonové ve prospěch občanů tím skutečně důstojným způsobem.


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzní fórum rubriky "Ze světa" najdete zde.