V předešlém článku Francouzská pravice v chaosu jsme komentovali krizi UMP, která po volební porážce v prezidentských volbách 2012 zfalšovala interní volbu předsedy strany. Tzv. "copéisté" a "fillonisté" nyní tvoří přesně dvě poloviny. Účelově založená strana, kdysi zřízená pro prezidentské volby 2002, stojí před rozpadem.

Potvrdilo se podezření z volebních manipulací ve prospěch Sarkozyho oblíbence Jean-Françoise Copého. Do těsného výsledku 98 hlasů údajně nebyly započítány hlasy ze zámořských departementů. Prozatím byla zřízena smírčí komise, jíž předsedá obratný pravicový politik Allain Jupé. Ten byl odsouzený v roce 2004 na 18 měsíců podmíněně za úplatky a za zneužití funkce náměstka na pařížské radnici v letech 1983-1995. Tento politik nevyniká morálními kvalitami, ale zato bystrým intelektem. Nyní ovšem nejde o morálku, ale o klasické omezení škod.

Mimochodem, nyní jsou vyšetřováni již všichni bývalí prezidenti a premiéři pravicových vlád za posledních 10 let, seznam je dlouhý. Hned po odchodu bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho z funkce prezidenta se seznam rozšířil i o tohoto muže, který se má co ohánět. Sarkozy je vyšetřován hned z několika závažných trestných činů. Nejprve jde o praní špinavých peněz (aféra Bettencourt). Společně s bývalým ministerským předsedou Édouardem Balladurem údajně jede v nepřiznaných provizích za prodej ponorek (aféra Karachi). Tyto provize asi financovaly provoz UMP a prezidentské kampaně pravicových kandidátů. Také měl manipulovat financemi pařížské radnice ve jménu bývalého prezidenta Jacquese Chiraca. Ten byl za tuto kriminální činnost již odsouzen coby bývalý starosta. V prosinci 2011 dostal bývalý prezident dva roky podmíněně za zneužití veřejných financí a zneužití úřední funkce. Chirac je navíc namočen minimálně do dalších dvou afér (tajná konta v Japonsku, aféra Borrel).

Je třeba vědět, že UMP měla Paříž stejně propachtovanou jako má ODS pod finančním a mocenským palcem matičku Prahu. Jenže Francie je pořád právním státem. Každý pravomocně odsouzený politik je vyřízený, protože nemůže kandidovat do státních funkcí.

Prozatím poražený François Fillon začal hrozit soudním vyšetřováním zmanipulovaných voleb. To už by byla poslední kapka nebo přímo sebevražda, což shodně vnímají nezávislí francouzští komentátoři. Nechat policii vyšetřovat interní finance UMP v době, kdy je na tom stejně bledě jako dnes ODS u nás, to by znamenalo naprostou zkázu na pravici.

Je zajímavé, že podobně těsné volby na předsedu Socialistické strany v roce 2008 proběhly bez skandálu. Dcera Jacquese Delorse, starostka z Lille jménem Martine Aubry zvítězila v boji o předsednictví naprosto těsným výsledkem 142 hlasů nad poraženou kandidátkou Ségolène Royal. Verdikt komise však nebyl oficiálně zpochybněn a volby byly platné. Pravice se ocitla v úplně jiné situaci.


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzní fórum rubriky "Ze světa" najdete zde.