Říjen 19, 2012

Bělohradský, Pehe, Keller, Švihlíková, Mertlík:

Vize ČMKOS 2012 jde správným směrem

V Poslanecké sněmovně se stále nedaří prosadit majetková přiznání pro lidi s vyššími příjmy a objemnějším majetkem. Přitom se jedná už o letitou trvalku, která je opakovaně shazována pod stůl. Jen ve stávajícím volebním období už pohořely dva návrhy ČSSD, nyní jsou ve hře další dvě normy – jedna z dílny Věcí veřejných, druhá od KSČM. I k těm však vláda ODS, TOP 09 a nezařazených poslanců LIDEM vydala odmítavá stanoviska.

Odbory jsou si vědomy, že celospolečenská diskuse o Vizi bez účasti veřejnosti nemá naději na úspěch. Na mainstreamová a veřejnoprávní média příliš spoléhat nemohou. ČMKOS se však může spolehnout na svůj osvědčený časopis Revue Sondy, který Vizi ČMKOS 2012 zveřejnil v mimořádné srpnové příloze dvojčísla 10–11, a nejen to.

Co chtějí odbory pro celou republiku

Pod tímto názvem se ČMKOS rozhodla uspořádat veřejnou konferenci. Tato mimořádná událost, která svým významem daleko překročila nic neříkající a zavádějící televizní a mediální půtky politických matadorů, se uskutečnila 6. října. Pozvání k panelové diskusi přijali přední politologové, ekonomové a filozofové, jejichž věhlas je znám i za hranicemi této země. Mít pohromadě za diskusním stolem politology Jana Kellera a Jiřího Peheho, filozofa Václava Bělohradského, ekonomy Ilonu Švihlíkovou a Pavla Mertlíka – to tu ještě nebylo! Jejich diskusní příspěvky vyvolávaly v auditoriu zaplněného konferenčního sálu zamyšlení a obavy z dalšího vývoje této země i Evropy, ale i osvobozující smích ze vtipných replik politologa Kellera, které, jak sám říkal, myslí naprosto vážně.

Sondy, vědomy si této výjimečné události, nabízejí veřejnosti alespoň zkrácené záznamy z vystoupení uvedených osobností.

Jako prvního vyzval k diskusnímu vystoupení moderátor konference Antonín Zelenka hlavního hostitele, předsedu ČMKOS Jaroslava Zavadila. Ten položil úvodem otázku, jaká je bilance privatizace a kdo na ní vydělal, když se při ní stát zbavil majetku za 1,8 bilionu korun, přitom jeho dluh nyní dosahuje obdobné výše a budoucnost nedává naději na zlepšení. Vydělali na tom spekulanti, korporace a vysokopříjmové skupiny lidí. Vlády rozpoutaly soutěž ve snižování daní bohatým a naopak zvyšování daní chudým, a to mělo a má dopady do veřejných rozpočtů. Zavadil varoval, že vládním programem je další privatizace veřejných statků – penzijního systému, zdravotnictví, úrazového pojištění. Dogmatem této vlády se stalo programové prohlášení, které nechce měnit. Mezi lidmi proto vládne obrovská nespokojenost, která však na stávku celostátního rozměru ještě nestačí. Lidé by si měli peníze odkládat spíš do slamníku, než aby je posílali do soukromých penzijních fondů.

Privilegia a chudinská péče

Podle hlavního autora Vize, analytika ČMKOS Martina Fassmanna, dochází k záměrné destrukci státu. Posilování privilegií – na tom je postavený celý systém vládních reforem. Směřuje k vytvoření selektivních systémů, které způsobí, že mít slušný důchod a dostatečnou zdravotní péči bude privilegiem. Dosáhnout na kvalitní vzdělání pro své děti, mít kvalitní sociální služby, to vše bude ve skutečnosti privilegiem pouze pro majetné. Pro ostatní budou k dispozici záchytné systémy chudinské péče. To je vize Nečasova kabinetu nazvaná Programové prohlášení vlády.

Zkrácený záznam vystoupení: eSondy

Videozáznam najdete zde


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzi k článku uvidíte kliknutím na odkaz: 977 - Konference, jaká tu ještě nebyla.