Ministr spravedlnosti Robert Pelikán ohlásil odchod z politiky. Ještě chvíli však ve funkcích vydrží, protože je ministrem v demisi a tak by situace byla značně nepřehledná. Oficiálnímu důvodu, totiž rozdílnému pohledu Pelikána s většinou klubu hnutí ANO na řešení situace sociálně vyloučených lze věřit jen stěží. Kdyby ministru spravedlnosti Pelikánovi skutečně ležela na srdci především situace těch nejchudších, těžko by si vybral hnutí, jež se od svého založení etabluje jako pravicová náhrada za zkorumpovanou ODS.

Mnohem spíše se dá předpokládat, že Pelikánovi došla trpělivost se stále více iracionální politikou. Vyjadřoval se ke zvolení komunisty Ondráčka do komise pro kontrolu GIBS a zapletl se do kauzy Nikulin, ve které se vyzná málokdo, včetně pana ministra v demisi. Rovněž jsou známy jeho nelichotivé výroky na adresu SPD Tomia Okamury, jež nazval rovnou fašisty, čímž koaliční potenciál Babišova hnutí rozhodně nezvýšil. V samotném hnutí ANO bude jistě docházet k určitému pnutí, někteří ministři budou muset v případě uzavření koaliční dohody nakonec odejít, což by se asi zrovna týkalo i samotného ministra spravedlnosti Pelikána, někteří by museli „skousnout“ nepříjemného koaličního partnera. Přitom se Pelikán pro DVTV vyjádřil, že on má prakticky splněno, že téměř vše, co chtěl prosadit, také prosadil. Nač by navíc dále poslouchal tirády takového Kalouska?

Navíc se může stát, že kauza Čapí hnízdo bude zastavena, načež by samozřejmě nejen Kalousek a jeho parta okamžitě neomylně odsoudili Pelikána jako likvidátora Čapího hnízda, totiž nosné kauzy pro TOP09, jakož i pro všechny ostatní strany, které samy sebe skromně nazývají demokratickými. Přičemž takovéto ukončení kauzy „Čapí hnízdo“ by asi bylo tím nejhorším, co by se mohlo Babišovi stát. To by z minimálního koaličního potenciálu byl rázem ten maximální a rozdělení poslaneckého klubu ANO na frakce fandící tomu či onomu spojenectví nevyhnutelné. To vše v době, kdy válka klepe na naše dveře, tajné služby našich spojenců nám vyprávějí bajky o Skripalovi a jeho zvířátkách a naši politici spolu s "nezávislými" TV moderátory tyto pohádky s vážným ksichtem papouškují jako papoušci. Má tohle slušný člověk zapotřebí?

Tady právě možná leží skutečný důvod odchodu Roberta Pelikána z politiky. Aby člověk zůstal člověkem, potřebuje věřit tomu, co říká, a blíží-li se hranice, za níž by si už připadal jako cvičená opice či prodejná děvka, člověk hodný toho jména hledá přirozeně způsob, jak jinak naplnit svůj život. Zatím to vypadá, že ministr v dvojité demisi bude patřit do té nedlouhé řady politiků odcházejících s víceméně čistým štítem.

Psali jsme: Ministr spravedlnosti Pelikán chce spravedlnost, což je prý šílené


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!