Není snadné udělat přehled o současném dění na Ukrajině, ale je to nutné. Pokud se tento stát rozpadne, pak nás čeká masa uprchlíků a na Ukrajině může dojít k rozsáhlé občanské válce, která nyní běží pouze na Donbasu a v Novorusku. Pokusme se doplnit předešlé informace o dění na Ukrajině, viz poslední článek Migrační nálady obyvatel Ukrajiny.

Sociální situace je před výbuchem

Řekněme to jednoduše: Socialismus skončil a pod kapitalismem zdejších oligarchů typu Kolomojského je vše státní rozkradeno. A lidé se zařídili podle toho. Místopředseda vlády Ukrajiny Pavel Rozennek oznámil, že 40 % zaměstnaného obyvatelstva Ukrajiny neplatí příspěvky na sociální zabezpečení v plné výši. To vede k deficitu penzijního fondu a problémům v oblasti sociálního zabezpečení: "To není normální, když máme zaměstnaných 18 milionů a jenom 11 milionů za rok platilo příspěvky do penzijního fondu, a to ještě někteří z nich neplatili v plné výši." Je jasné, že tato situace negativně ovlivňuje schopnost státu poskytovat obyvatelstvu důstojné důchody. Stav je dlouhodobě neudržitelný. Ukrajinská vláda slibuje, že bude v první polovině roku 2017 zvyšovat důchody. Už teď je řešení jasné: Zapnou se rotačky na peníze a hodnota ukrajinské hřivny zase poklesne. Ukrajinci jen v první polovině roku 2017 potřebují na důchody 40-50 miliard hřiven navíc. Připomeňme, že tarify na bydlení a komunální služby, plus elektřina a plyn byly od Nového roku na Ukrajině zvýšeny na takovou úroveň, že už je většina obyvatel není schopna zaplatit ze svých běžných měsíčních příjmů.

Hyperinflace jako začátek konce státu

Finanční experti předpovídali situaci související s vysokou potřebou dalších peněz. Stát musí zajistit vyplacení peněz vkladatelů při likvidaci bank. Pro rok 2017 byla přijata opatření na zvýšení minimální mzdy. Celkový objem peněz na refinancování a na zalepení dluhu vůči vkladatelům zkrachované a pak vytunelované Privatbank v prosinci 2016 činil téměř 26 miliard hřiven. V souladu s dostupnými prognózami se peněžní zásoba zvýší o 13,2 %. Tiskárna bankovek Národní banky Ukrajiny od 27. prosince 2016 začala pracovat ve dvou směnách.

Informace o tom, že Ukrajinu čeká na hyperinflace, potvrzuje jeden fakt: tiskne se spousta nových bankovek v hodnotě 1000 hřiven. Je nutné dodat, že dosud měla největší bankovka na Ukrajině hodnotu 500 hřiven. Ukrajina se stává dolarovou ekonomikou s dvojí reálně fungující měnou závislou na zahraničních půjčkách. Svoje státní dluhy momentálně nedokáže věřitelům splácet z vlastních zdrojů. Fiskální krach už je realitou, jen o něm západní média nemluví. V případě skutečného krachu financí (a ten je při hyperinflaci velmi pravděpodobný), je alternativa k dolaru, popřípadě euru velmi těžko realizovatelná. Jeden z příkladů možných řešení je Ekvádor, viz náš článek Ekvádor zavádí digitální měnu.

Vylidňování se stalo demografickou katastrofou

Situaci hromadného odchodu obyvatelstva je možné ukázat jen podle jednotlivých zemí, kam Ukrajinci emigrují. Premiérka Polska Beata Szydłová na začátku roku v Evropském parlamentu uvedla, že Polsko přijalo milion pracovních migrantů z Ukrajiny. Federální migrační služba v Rusku hlásí asi 2,5 milionů občanů Ukrajiny, a to jak migrujících pracovníků, tak i uprchlíků z Donbasu. Poslední zpráva Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva o situaci na Ukrajině hlásí, že uprchlíků z jihovýchodu země je více než jeden milion. A to nejsou započítáni ti, kdo utekli z Doněcké a Luhanské oblasti do dalších regionů Ukrajiny. Uprchlíci směřují především do Ruska a Běloruska. Co se týče Západu, tak kromě Polska se stěhují především do Maďarska, Německa a Itálie. Ředitelka Ústavu demografie a sociálních studií NAS Ella Libanova k tomu říká:

Počet obyvatel Ukrajiny se bude zmenšovat, protože je vyčerpán potenciál populačního růstu; množství 75letých žen je ve struktuře populace větší než 5letých dívek. Od 60. let ukrajinská žena nerodila tolik, kolik je třeba pro prostou reprodukci generací, takže každá následující generace je menší než ta předchozí.


Nacionalisty a fašisty podporované z EU tedy dohnala ekonomika. Dlouhodobě totiž neplatí propaganda, ale princip reality. Kdo zničí zemi ekonomicky, ten následně demograficky zničí i její obyvatele. Oficiální údaje Ukrstatu dokládají, že země měsíčně přijde v průměru o 15 tisíc lidí. Za rok 2015 přišla Ukrajina o 179 tisíc obyvalte, za 25 let samostatné existence o 9,5 milionů lidí. Trend je setrvalý a vede k demografické katastrofě.

Vláda práva

Obnova vlády práva je pomalá, ale nějak začala, přinejmenším ohledně neřiditelných fašistických bojůvek. Jejich zločiny už nešlo tolerovat. Rusové mají tisíce stran pro mezinárodní tribunál a už rozběhli první kroky k žalobám, viz naše starší články o Ukrajině. Dne 8. června 2016 podepsal ministr vnitra Avakov rozkaz rozpustit fašistickou bojůvku "Tornádo". Policie zadržela sedm mužů a velitele Ruslana Oniščenka pro podezření ze spáchání závažných trestných činů v Luhanské oblasti. Jsou podezřelí z únosu a mučení místních obyvatel na předměstí Lisičansk, z plenění a znásilňování mužů, žen i dětí. Podle vyšetřovatelů byla nalezena vybavená mučírna v suterénu jedné ze škol v Severodoněcku. Tzv. dobrovolnický prapor "Tornádo" byl založen v říjnu 2015. Jsou to sirotci z praporu "Šachťorsk", který Avakov takéž rozpustil za plenění a teror ministerskou vyhláškou. Vrchní vojenský prokurátor Ukrajiny Anatolij Matios soudí už nyní zvěrstva uvězněných členů tlupy jménem "Tornádo". Soud je zajímavý především výhružkami banditů na adresu soudců a vzpourou ve věznici, při které odřízli jednomu z vězňů ucho. To je jen špička ledovce. O ostatních zvěrstvech se zatím vůbec nemluví, protože je kryjí státní orgány.Státní zástupci a soudci, kteří vedou proces, jsou vystaveni obrovskému tlaku ze strany veřejnosti. K soudu mají volný přístup příznivci velitele praporu, kteří nesouhlasí s jeho zatčením a provokují střety s vojáky Národní gardy. Jsou v tomto podporováni některými poslanci Nejvyšší rady, z nichž jeden, Semjon Semjončenko, přímo vybízí "ke vzetí soudní budovy útokem". Na Ukrajině umí kdekdo organizovat Majdany a vypalovat Domy odborů jako v Oděse. Obžalovaní dávají mnoho rozhovorů a i přes zatčení, mají volný přístup k internetu, vedou veřejnou kampaň na svou obranu. Jednání se konají za zavřenými dveřmi. Souzení bandité se chovají hulvátsky a agresivně, házejí po soudcích vlastní výkaly, zkusili i moč, hystericky vyhrožují soudcům a státních zástupcům "Půjdeš ty svině, a já znásilním tvou mrtvolu gumovým pendrekem." Na jednom z telefonů souzených bylo zajištěno video se znásilněním dítěte. Zločinci se velkých trestů bát nemusí. Za mučení a znásilnění v Luhanském regionu hrozí asi tak šest let.

Společnost se mění, i když vládní struktury nedělají téměř nic. Hospodářství upadá, vláda práva se zatím nedostavila a obyvatelstvo regionů přestalo spoléhat na centrální vedení země. Sen o společném domě se změnil v noční můru a začal reálný rozpad Ukrajiny. Tolik alespoň stručně k situaci na Ukrajině. Je tak tristní, že o ní propagandistická západní média raději přestala psát. Takže si včas osvěžme paměť, až budou mediální korporátky a Britské listy ronit krokodýlí slzy nad další vlnou uprchlíků, tentokrát z Východu. Ale za všechno zlo na světě prý může Putin, takže i tuto těžkou zkoušku snad naši presstituti nějak zvládnou.

Psali jsme
Scénáře vývoje na Ukrajině
Válkou pohlcená Ukrajina se stala branou džihádu


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!