Nová fakta ze Sýrie potvrzují nedávno publikovaný článek Proč média o důležitých věcech lžou. Dne 13. dubna dobyla vojska Hizballáhu a SAA aramejské městečko Malúlu, kde předtím řádili teroristé z al-Nusry podporovaní Západem. Viz naše poslední Fakta o Sýrii XXI. aneb Velké mlčení médií, kde popisujeme tuto úspěšnou ofenzívu. Po obdržení zprávy, že je možné natočit reportáž z dobytého města, se do Malúly vydala skupina reportérů z libanonského deníku Al-Akhbar, který ideově podporuje linii Hizballáhu. Při natáčení TV reportáže se stali cílem islamistických ostřelovačů. Společně se čtyřmi vojáky SAA zahynuli tito tři novináři: Hamza al-Hajj Hassan, Mohammed Muntish a Halim Alou. Jejich rozstřílená těla v automobilu najdete zde na videu, které je natáčeno přímo po vraždě.


Okamžitě po vraždě začala dezinformační kampaň, že tuto skupinu zastřelila SAA. Ovšem satelitní video zveřejněné redakcí deníku al-Akhbar ukazuje skutečnou situaci pár minut před vraždou. Obrázek máte zde.Jak vidíte, satelity mají Sýrii jako na dlani, ale o tom nesmí padnout ani slovo. Obrněné BVP na obrázku patří SAA, pochopitelně. Vrazi stříleli z protilehlého svahu a utekli do nitra Kalamúnských hor. Zatím nebyli dopadeni. K tomuto amorálnímu mlčení západních médii k vraždám "nepohodlných" novinářů viz náš starší článek Mlčení kolem zabitých novinářů v Gaze, v Sýrii a v Egyptě. Západní novináři svým zbabělým mlčením v útulných redakcích zrazují vlastní kolegy, kteří riskují život na frontách Západem podporované špinavé války. Tím je také dán důvod mlčení západních médií. Ovšem Hizballáh, na rozdíl od zmanipulovaného světového tisku, na své "mučedníky" nezapomíná. Proto vyšel v deníku citovaný článek, který popisuje okolnosti vraždy.

Francouzská mediální komedie

Manipulace se dějí i jiným způsobem, než pouze mlčením. I naše noviny slavnostně hlásily propuštění tři francouzských novinářů, které unesli povstalci ISIL a drželi je 318 dní v zajetí. Mediální manipulace v podání MF Dnes vypadá následovně.

MF Dnes wrote:
Když se Didier François, Nicolas Hénin, Edouard Elias a Pierre Torres blížili v noci z pátka na sobotu k turecké hranici, byli pohublí, vyčerpaní a měli obličeje zarostlé dlouhými vousy. O den později se závratně proměnili: s hladce oholenými tvářemi a širokým úsměvem padali do náručí svých blízkých, smáli se a vtipkovali. Dokázali to, po čem sní dalších třicet jejich kolegů z celého světa. Vrátili se ve zdraví ze syrského zajetí.

Klíčové je orámování zprávy, tzv. "nastolení agendy". Vrazi, teroristé a nakonec i lidojedi jsou důsledně titulováni neutrálním termínem "únosci". Je sice zmíněn fakt, že "za únosem radikální islamisté z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě", ale hned další věta dává tuto nemilou zprávu do kontextu, který má navodit skryté sympatie s teroristy. Ani slovo o tom, co je to za skupinu, ani slovo o osudu výše uvedených novinářů, zastřelených o pár dní dříve, ani slovo o celkové situaci v Sýrii. Lživá MF Dnes prostě vytvořila doják s happy endem, aby se jejich čtenářům lépe trávilo u oběda.

Ptejme se dále. Odkud neoliberálně-svazácká MF Dnes tento kec vzala? Ti hoši jsou přece příliš líní na to, aby tak dobře sestavili historku o únosu, o němž pouze přebírali zprávy z cizích médií.

Ve skutečnosti tuto fabrikaci připravila francouzská oficiální média. Protože Francie podporuje al-Nusru v boji proti Asadovi, unesení novináři nebyli zavražděni ani po tak dlouhé době a hlavně po neúspěšném pokusu o útěk (!). Francouzi pravděpodobně dojednali s ISIL výkupné a novináři šli domů. Jak je to možné? No, asi jen proto, že ISIL je Francouzům nějak zavázán. Jinak by novináři byli už dávno mrtví. Mediální manipulaci oficiálního vládního média po příjezdu unesených do Francie máte zde.


Hrdinou celé prefabrikované story je nyní pochopitelně samotný prezident, který ovšem pilně podporuje teroristy v Sýrii. Vedlejšími statisty jsou samotní novináři, kteří nasadili svůj život za svobodu slova. Zde jsou v kostce vidět všechny základní prvky tzv. "agenda setting" této story, kterou pak převzaly všechny západní noviny plusmínus od této agentury a od AFP. A tak vznikl doják o šťastně zakončeném únosu, k němž blahopřál sám francouzský prezident. Hollande se nemalou mírou zasloužil o teror v Sýrii a je tak nepřímo odpovědný za únos novinářů. O skutečné situaci v Sýrii nepadlo pochopitelně ani slovo, o tom nemá divák nic vědět.

Přesně stejný scénář o únosu najdete u českých médií, které poslušně papouškují tuto předem připravenou verzi francouzské vlády. Můžeme vést spory o tom, zda mezi Ruskem a USA-EU již vypukla studená válka nebo ne. Ale je naprosto jisté, že v médiích už tato studená válka běží na plné obrátky.