Aktivisté webu FoodBabe.com spustili petici požadující zákaz chemikálie zvané azodikarbonamid, která se přidává do americké pochoutky zvané Subway sandwich bread. To je ta guma kterou si koupíte v metru. Jenže nyní to platí doslova, protože tato látka se používá jako aditivum do gumáků a na výrobu karimatek. Řetězec Subway je největší firma na výrobu sendvičů v USA a toto svinstvo s azodikarbonamidem prodává ve 41.000 pobočkách v USA. Petice (klik zde) upozorňuje, že díky kontrole v EU a jinde ve světě existuje tato přísada do gumáků zatím pouze ve chlebu vyráběném a distribuovaném v USA. Viz toto informační video.


Látka azodikarbonamid není jen silně jedovatá, ale je také hořlavá. Takže pokud jíte tento pochoutkový chleba, tak u toho raději nekuřte a nemanipulujte s otevřeným ohněm.

Myslíte si, že nás Evropanů se to netýká? Pak je dobré si přečíst článek Korporace občanům: nemáte právo vědět, čím vás zabíjíme. V USA skandály s otrávenými výrobky vypukly jen proto, že stovky aktivistických organizací přes místní a státní referenda jako v Kalifornii donutily vlády, aby zveřejnily, co občané jedí, pijí a jaký vzduch dýchají. Odpověď multinacionál je jasná: globalizovat výrobu tak, aby občané ve státech neměli žádné výkonné a politické pravomoci nad svým životem. Viz článek Transatlantický trh je hrozba pro EU se současným demokratickým deficitem. Na zásadní rozdíly mezi USA a EU v otázce jedovatých potravin upozornil článek Současná koncepce transatlantického trhu nás může jednou zabít.