Zkratka BRICS označuje volné hospodářské společenství Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky - ta přistoupila jako poslední v roce 2011. Poslední zasedání skupiny v Johanesburgu (březen 2013) jasně ukázalo ambice této silné světové pětky.

Analytikové předpokládají, že tato skupina ovládne světové hospodářství nejpozději kolem roku 2050. Proto je zajímavé se podívat, jakou společnou strategii tyto země připravují a kam směřují. Poslední setkání v březnu 2013 přineslo několik jasných zpráv.

  • Země BRICS se rozhodly vytvořit vlastní rozvojovou banku, která se zaměří na financování infrastruktury a rozvoj tzv. rostoucích trhů (emerging markets). Tím se zruší nadvláda institucí jako MMF a Světová banka, které ovládají USA a EU.
  • Země postupně připraví vytvoření společných zahraničních rezerv, které je budou chránit před spekulativními vlnami a volatilním kapitálem.
  • Společně budou koordinovat vytváření infrastruktury tak, aby posílily vzájemné ekonomické vazby.
  • Z formálního uskupení začnou vznikat nové instituce na způsob EU komisí, i když nikoliv s podobnými pravomocemi.


Snahy vypadají na papíře docela hezky, ale skutečnost tak růžová není. Tyto země mají mezi sebou silnou rivalitu, kterou zatím nemohou úplně překonat. Jejich ekonomiky jsou v průměru obráceny více než 60% směrem na USA a EU, což není možné v blízké době nijak změnit. V každém případě bude zajímavé pozorovat, zda tyto země vytvoří politickou a ekonomickou protiváhu vůči Západu.