Po krajských volbách podepsali vítězní sociální demokraté koaliční dohodu se zemanovci a KSČM. Hejtmanem se opět stal Stanislav Mišák (ČSSD). Předtím vládl s koalicí ODS, nyní se bez řeči přizpůsobil nové konstelaci. Tato politická figurka působí v kraji od roku 2000. Ale klíčovým mužem v popředí či v pozadí vždy byl bývalý hejtman Libor Lukáš (ODS). Tento genius malignus zdejší pravice nese přímou politickou a prozatím neprokázanou trestně-právní odpovědnost za turecké hospodaření ve Zlínském kraji, zejména v kauze tzv. „podnikání“ kolem průmyslových zón. A úspěšní Zemanovci nyní nasadili na klíčové finanční posty v kraji lidi, o jejichž minulosti je lépe se ani nezmiňovat. A mezitím zdejší Valaši zvolili do senátu klasického demagoga z Prahy. A domácího slušného kandidáta, který jim zachránil zdravotnictví, toho nechali na ocet.

V mailu mi napsal znechucený kamarád ze Zlínska, člen opozičního seskupení MOR na zlínském magistrátu, že už tady se vším končí. Prostě nenašli na zlínském magistrátu solidní a přemýšlivé partnery pro pozitivní politiku. Proti zdejší zlodějně v Zlíně a proti nemyšlení voličů on a jeho reformní kamarádi prozatím nic nezmohou. Ve zdejším kraji prostě není s kým dělat rozumná politika.

Proč to píši? Petici proti účasti komunistů ve vedení kraje podepsalo téměř 4000 lidí na internetu, dalších asi 5000 lidí podepsalo papírové archy. Mnozí z nich šli demonstrovat na první zasedání nově zvolených zastupitelů Zlínského kraje. Šéf zdejších legálně zvolených komunistů jim musel slušně vysvětlovat, že by měli respektovat demokratické procedury. Stanovisko zlínské KSČM najdete zde. Je mi líto zdejších lidí, jsem rodák z kraje. Ale za blbost se platí, a v politice dvojnásob. Jestliže v Libereckém kraji byli občané schopni odvolit zlodějskou koalici a nastolit v kraji volbami nové poměry, pak pochopili, k čemu jsou demokracie a volby dobré. Ve Zlínském kraji voliči nechali dvacet vládnout zloděje a nyní jejich vládu znovu volbami potvrdili. Pak se ale nesmí divit, že mnozí rozumní občané se na to už nemohli dívat a volili politickou opozici. A tou jsou ve zdejším kraji právě a jenom komunisté.

Demonstrace proti mocenskému nástupu komunistů na Zlínsku je dvojnásobně trapným vysvědčením zdejší politické vyspělosti. Za prvé jde o selhání občanského zájmu o veřejné věci, což rodáci ukázali v míře u nás téměř nebývalé. Opět jim vládne hejtman podezřelý už léta z korupce, který je napojený na již zmíněnou šedou eminenci ODS. Libor Lukáš a Stanislav Mišák se střídají ve funkcích od roku 2000, což je i na české poměry smutný rekord. Oposmluvní vládu jim umožnili mimo jiné i politicky neschopní lidovci, na nichž lpěl nemalý díl korupčního podezření. Jenže to demonstrantům asi nevadí, kvůli tomu před krajský úřad nešli. Zato jim vadí, že jiní spoluobčané zvolili ze zoufalství komunisty, aby zdejším oposmluvnímu svinstvu a korupci zabránili podle svých demokratických možností.

Protest tedy ukazuje dvojí selhání: jednak schopnosti volit slušné občany a podílet se v rozumné a odpovědné míře na správě veřejných věcí; jednak špatného úsudku o tom, kdo je skutečný škůdce jejich společné věci. A to jsou především ti oposmluvní zastupitelé, které léta volili do funkcí. Ti rozkradli město Zlín a kraj takovým způsobem, že jejich vlastní spoluobčané museli sáhnout k volbě komunistické opozice. Je dost dobře možné, že někteří z voličů zdejší KSČM byli sami i obětí komunistické persekuce před rokem 1989. Je otázka, zda komunisté splní jejich naděje. Ale je jisté, že zvolení poslanci KSČM mají plné demokratické právo tyto voliče zastupovat ve zdejším krajském zastupitelstvu. Demonstrující mají pochopitelně plné právo na svobodu projevu a nesouhlasu, pokud je v mezích shromažďovacího práva daného ústavou. Ale žádném případě nesmějí zpochybňovat demokratický mandát, kteří zdejší komunisté dostali v řádných demokratických volbách.

Modrý anti-únor na Zlínsku by byl pohřbem demokracie. Té demokracie, kterou zdejší občané nechali téměř zahynout na úbytě. A nyní se nahlas diví, kam se to vlastně dostali. Do médií, zajisté. Ale bylo by dobré také zajít do vlastního občanského svědomí.


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzní fórum rubriky "Z domova" najdete zde.