Od Brněnské přehrady linoucí se vůně opečených klobás, bilboard s pozvánkou na výstavu dává Brňanům důležitý pocit, že jsou opravdovou evropskou metropolí. Ignis brunensis! Bodies v Olympii! Ohňostroje včetně klobás a piva u přehrady a výstava nebožtíků v nákupním a zábavním centru. Bilboardu se nelze vyhnout, výkřik: „fascinující výstava“ je nepřehlédnutelný. Nad výkřikem drásající foto. Zobrazuje lidské tělo v akci, zároveň netečné, rozpitvané a netrpící. A v tom je ta lež. Kdyby tento člověk netrpěl až k smrti stářím, nemocí nebo nejspíš vraždou, nebylo by možné z něj a jeho kolegů nadělat něco jako vycpané ptáky do kabinetu biologie. Vzpomenu na své milé zemřelé a je mně nějak divně. Vystavovaní, neznámí a zneužití přece byli někomu dítětem, otcem nebo matkou, blízkým, manželem, kamarádem…
Na rozdíl od lékařů a duchovních se lidové masy v internetových diskuzích domáhají práva na svou zábavu a „poučení“ onou fascinující výstavou. Fascinace je v Akademickém slovníku popsána jako „plné zaujetí smyslů a pozornosti až k ochromení vůle“. Vzejde-li z tohoto obecenstva skrze dokonalou fascinaci nový ochránce politických vězňů a lidských práv anebo Leonardo či obyčejný lékař nebo kněz, proč ne. Podle našich zákonů je stále možné zneužít nepochovaná neidentifikovaná těla. Loňské pokusy našich poslanců zamezit výstavě „atrakcí“ vyzněly naprázdno, jsou přece důležitější věci: teď eurovolby, a za nimi už ty podzimní předčasné klepou na dveře. Vítejte v brněnské Olympii, sídle bohů!
Sepsáno v Brně, metropoli moravské, v zemi evropské demokratické v době mezi ohňostroji a volbami do parlamentu EU léta Páně 2009 o slavnosti Seslání Ducha svatého.
