DOTAZNÍK PRO Ondřeje Chládka: Řídit stát jako firmu

::{YOUTUBE(movie=seVj32uveWs width=>500px, height=>315px, quality=>high, allowFullScreen=>y)}{YOUTUBE}::

00:13 Soukromá firma je řízená s cílem tvorby zisku. Stát je řízen s cílem správy věcí věřejných. Jak lze nahlížet na výrok „Řídit stát jako firmu“ v tomto kontextu?

23:57 Firma má zaměstnance a stát občany. Jak přenést řízení firmy na řízení státu?

30:59 Ve firmě musí zaměstnanec kooperovat. Pokud přestane, odejde sám nebo je je vyhozen. Občan státu takové povinnosti nemá a aneexistují dprostředky – v případě zachování demokracie, jak takovou situaci řešit…

40:34 „Černí pasažéři“- Ve firmě je to snadno řešitelný problém, ale ve státu?

52:40 Do firmy majitel přijme zaměstnance podle svého výběru na základě svých potřeb a preferencí. Stát nemůže přijmout občana, musí ho akceptovat. Jak lze řešit tento rozpor?

01:03:53 Odpovědnost majitele firmy vs. politika – státního úředníka

Otázky připravil a kladl Alexandr Vojta

Více dotazníků a besed najdete na stránkách Debatního klubu

Komentář redakce: Názory pana Chládka, především ty na „černé pasažéry“ systému a romské menšiny neodpovídají názoru redakce e-republiky.

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!