Nedávný článek s titulem [article1525-Po-debaklu-spojenc-se-Karzai-chysta-na-vladu-s-Talibanem|Po debaklu spojenců se Karzáí chystá na vládu s Talibanem] komentoval nikoliv překvapivé rozhodnutí prezidenta Hámida Karzáího, který nařídil prezidentským dekretem americkým speciálním silám (U.S. Special Operations Forces), aby s okamžitou platností ukončily činnost ve dvou provinciích Wardak a Logar, kde mj. působí i český vojenský kontingent. Komuniké praví doslova: „Po důkladném zvážení bylo zřejmé, že ozbrojená individua, která se nazývají speciální síly Spojených států a jsou dislokována v provincii Wardak, se dopouštějí zastrašování, obtěžování, mučení a dokonce i zabíjení nevinných osob.“ Tyto dvě provincie fakticky spravuje vítězný Taliban a spojenci před měsícem zabili dronem umírněného velitele Talibanu (viz [article1340-US-dron-zabil-umirn-neho-velitele-Talibanu|náš článek]). Pokud chce Karzáí zůstat po odchodu poražených Američanů a vojsk NATO v zemi živý a dokonce i nějak u moci, pak musí nyní jednat a ukázat se jako vlastenec. Navíc se musí zapomenout na jeho totálně zkorumpovaný režim v Kábulu, což nebude snadné. Jistě nechce dopadnout jako jeho předchůdce Mohammed Naddžíbuláh, jehož režim byl okamžitě po odchodu sovětských vojsk svržen a on sám brzy popraven (1996).
Německé noviny nedávno zveřejnily zajímavý rozhovor s Karzáím (1.4.). Tento chytrý Paštúnec patří k kmenové elitě a jistě se neztratí ani po odchodu poražených vojsk Západu. V každém případě ostře napadl okupační vojska s tím, že nerespektují suverenitu země a ohrožují obyvatele. Navíc nepřímo naznačil, že okupační pomoc nebyla přímo rozkradena jeho vládou, ale zmizela prostřednictvím nastrčených západních prostředníků a firem. Na tom jistě něco bude. Stejně totiž probíhala tzv. „výstavba Iráku“, kde kradly nejprve americké firmy, které zakázky dostaly.
