Nedávno jsem doporučoval čtenářů, e-republiky ZDE film Trumbo, pojednávající o významném, pronásledovaném a pro politické přesvědčení vězněném scénáristovi Holywoodu, Daltonu Trumbovi s Bryanem Cranstonem v hlavní roli. Tento film ovšem zatím není plánován na uvedení v našich kinech, a tak jsou čeští filmoví diváci odkázáni na server uloz.to. Ne, není to cenzura, jen se prostě na tento film v naší kinematografické síti nedostalo času, chuti a prostoru. Stejně jako na další film natočený v USA v minulém roce s Cate Blanchett a Robertem Redfordem v hlavních rolích.

Tentokrát jde o film Truth, rovněž podle skutečných událostí americké politiky. Taková díla se ovšem vymykají vkusu naší současné české moderní antikomunistické kulturní fronty. Dnes totiž platí, že co je kapitalistické, to je hezké, a co je navíc ještě americké, je hezké zvlášť. Kaňky na skvělé demokracii na americký způsob nemáme rádi, zatímco fleky na čínských vlajkách reprezentují naší tak těžce znovunabytou svobodu ze zajetí Husákovy hrůzovlády. Naši novodobí hrdinové k tomu vyvěsí vlajky Tibetu a my všichni si necháme poradit od izraelských expertů, kterak terorem účinně okupovat Palestinu a rozvíjet apartheid. Pardon, kterak zatočit s teroristy.

Nu a koho by zajímal film s Redfordem a Blanchet, že ano? Cenzura tu není, můžeme doufat, že film budou jednou dávat po půlnoci na ČT2. A co je tím kontroverzním tématem? Nikdo menší než George W. Bush, někdejší "multiválečný" prezident Spojených států amerických. Podle nálezu investigativních novinářů televizní stanice CBS Mary Mapesové a Dana Rathera se Bush kdysi vyhýbal vojenské službě ve Vietnamu „ulejvkou“ v Národní gardě. Šlo o běžnou praxi prominentních osobností. Za toto zjištění zmínění novináři včetně jejich šéfů a celého týmu vyletěli z práce, než bys řekl švec.

Důvodem bylo, že korporace potřebuje prezidenta (jímž byl zrovna tehdy Bush připravující se na své znovuzvolení) a prezident potřebuje korporaci. Proto se někteří reportéři, než se ocitli na dlažbě, museli ještě před volbami potupně omluvit. Systém je nemilosrdný, mocní lidé neznají slitování. Máme svobodu, leč nesmíme šlápnout „vedle“. Kdo se domnívá, že „plzeňská práva“ jsou naším vynálezem, může se přesvědčit, že tomu tak není. Tolik světoví zase nejsme. U nás se podvodně „studovalo“ pro získání titulu, v USA pozdější prezident „studoval“, aby se vyhnul válce. Tedy o žádné demokracii nemůže být ani řeč. A to nejen proto, že bohatí posílají chudé do válek a sami z nich těží, ale hrdel nenasazují. Kecají, ale nečiní. Žvaní o národu, vlastenectví, ale sami raději počítají dolary, zejména ty, které už jsou v jejich kapse, nebo které mají naději, že tam brzy skončí.

Národ je jen stádem, které se nechá kovboji typu Bushe zblbnout. Ovšem, kdo nemá v hlavě bramboračku, ten to ví a hledí se válkám stejně jako Bush vyhnout. Každý však nemá takové možnosti jako rodina Bushů a také platí, že „co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi“. O zbabělosti chudých je možné psát i točit filmy. A nejen že je to možné, je to dokonce žádoucí. Naproti tomu psát a točit reportáže o zbabělosti a podvodu bohů, totiž Bushů, může vyjít setsakramentsky draho.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!