Loading...
 

Archiv Zpráv jednou větou

Britská vláda uložila k ledu zprávu o selhání zdravotnictví v případě pandemie chřipky
Koncem roku 2016 uspořádala britská vláda a zdravotnické úřady třídenní "Cvičení Cygnus", jehož cílem bylo zjistit připravenost na pandemii různých druhů chřipky. Cvičení mělo otestovat koordinaci mezi nemocnicemi, zdravotními úřady, osobami pověřenými sledováním nemoci a ústřední vládou. Výsledky zprávy nebyly nikdy zveřejněny. Odpovědí neoliberální vlády na hrozby pandemie známé od roku 2011 bylo krácení rozpočtu ve zdravotnictví o miliardy liber. (wsws.org)

America first! Anatomie selhávání
Proč tedy Čína, Tchaj-wan nebo Jižní Korea epidemii zvládly a proč ji Amerika, Evropa nebo Austrálie (říkejme jim třeba europoidní země) zvládají mnohem hůře? Uvedené asijské země byly po všech výše uvedených stránkách připraveny, a proto byly schopny rychle reagovat, šíření minimalizovat a zajišťovat léčení z hlediska dostupnosti i kvality. (Nová republika)

Nu vot i vsjo
Světoznámý ruský režisér Nikita Michalkov o současné západní civilizaci. (Besogon TV, video, rusky)

Jourová varuje: Kvůli pandemii nesmíme zapomínat na ruské dezinformace a užitečné idioty. Takže posíláme 5 milionů euro „nezávislým médiím“
Celá Evropská unie se potýká s koronavirem a podle eurokomisařky Jourové nelze ani dnes zapomínat na boj s dezinformacemi, které šíří Čína a Rusko. Tyto země musí dostat na srozuměnou, že se EU umí bránit, i když se musí vypořádat s užitečnými idioty na vlastním území. (Parlamentní listy)

New York paralyzuje nákaza, zdravotníci jsou k smrti vyděšení, musí pracovat i nakažení
Epidemie způsobená koronavirem tvrdě dopadá na americké zdravotníky, kritická situace je hlavně v New Yorku, kde jsou sestry nuceny pracovat i v případě, že jejich test na přítomnost viru je pozitivní a jsou zatím bez příznaků. „Naše ambulance je jako Petriho miska,“ přirovnal zdravotník Benny Mathew místnost urgentního příjmu k pomůcce pro kultivaci mikrobů. Personál nemocnic je podle agentury AP vyděšen k smrti. (Echo24)

Válka se smrtí
Jistě, globální kapitalismus (aka "svět") je teď ve válce se Smrtí ...což je skvělá zpráva pro autoritáře! Už žádné obtěžující kritické myšlení. Čas na nepříjemné otázky pro naše lídry skončil. Je čas držet hubu a krok. Jsme v globálním stavu nouze, lidi! Mluvíme o karanténách, vojácích v ulicích, zrušení našich ústavních práv, svévolném zatýkání, neomezených vazbách, nepřetržité hrůzu vyvolávající propagandě ... o celém tom totalitním maglajzu! (Anti-Empire)

Jana Zwyrtek Hamplová: Do naha!!!
A cože je tedy to pozitivum? Kdyby nepřišly tyto týdny a možná měsíce, nikdy bychom nezažili takový krutý mezinárodní i vnitrostátní striptýz. Odhalují se všichni, a my zdola se často jen nevěřícně díváme na tu realitu pod šaty. Je to někdy stejný dojem, jako by se lidé svlékli opravdu donaha bez ohledu na kila. Až by člověk raději útrpně odvrátil zrak. Tentokrát bychom jej ale odvracet neměli. Naopak - měli bychom se hodně dobře dívat, a měli bychom si vše dobře „fotit“ a ukládat do paměti. (První zprávy)

Kongres nebude mít dozor nad záchranným dolarovým balíkem
Z více než 2 biliónů dolarů vládní půjčky šla polovina korporacím a jen menší část šla na pomoc malým podnikům a občanům s minimálními příjmy. Trump odmítl požadavek Kongresu nad dozorem půjček, které Kongres odsouhlasil. Komentáře z nezávislého tisku v USA: "Zkorumpovaná administrace dostala ohromnou sumu peněz a bez jakékoliv kontroly." (Common Dreams)

Dvojice Romek z Tanvaldu za týden ušila přes 1000 roušek pro seniory a lidi ve finanční tísni
Renata Fečová a Klára Pulová jsou švagrové. Obě nechtěly přihlížet tomu, jak v době pandemie selhávají oficiální místa státní správy a samosprávy a rozhodly se jednat. Klára Pulová je bývalá šička a rozhodla se svého umu využít pro pomoc okolí. Potřebné látky získala od kamarádek a bývalý vedoucí jí umožnil využít kvalitní šicí stroj, díky kterému je výroba efektivní. (Náš Liberec)

Výbuch americké „záchranné bomby“ – a co bude teď. Názor
Jako příklad emocionální reakce na to, co se stalo v pondělí, můžeme uvést hodnocení z článku v Australian Financial Review, předních finančních novin na jižní polokouli, které začíná tézí: „Zapomeň na bazuku. Federální rezervní systém začal používat jaderné zbraně“. (Sputnik)