Načítání...
 

Archiv Zpráv jednou větou

Rusko platí státní dluh v rublech
Ruské ministerstvo financí ve čtvrtek (23.6.) oznámilo, že "v plné výši" vypořádalo dvě emise eurobondů denominovaných v dolarech, a to zasláním 12,51 miliardy rublů (234,5 milionu USD) v kupónových platbách do Národního depozitáře vypořádání (NSD). Jedná se o první platbu provedenou v rámci nového mechanismu, který umožňuje transakce v rublech. Podle ministerstva se jednalo o platby za eurobondy se splatností v letech 2027 a 2047. "Závazky na obsluhu státních cenných papírů Ruské federace tak byly ministerstvem financí splněny v plné výši," uvádí se v prohlášení. (RT News)

Očkování Covid-19 BNT162b2 dočasně zhoršuje koncentraci spermatu a celkový počet pohyblivých buněk u dárců spermatu
Kvůli obavám z možných škodlivých účinků "vakcín" Covid na mužskou plodnost zkoumali izraelští vědci přípravek společnosti Pfizer na parametry spermií dárců spermatu. Jejich studie byla nyní publikována v časopise Andrology. Autoři zjistili průměrný pokles koncentrace spermií o 15,4 procenta po dobu 75 až 120 dnů po injekci, což znamená, že pohyblivé spermie se snížily o 22,1 procenta. K celkovému zotavení došlo 5 měsíců po injekci; objem a pohyblivost spermií pak již nebyly ovlivněny. Podle vědců je pravděpodobnou příčinou dočasného poklesu koncentrace a pohyblivosti spermií systémová imunitní reakce po "očkování". Dlouhodobá prognóza zůstává podle nich dobrá. (Andrology)

BRICS vyvíjí globální rezervní měnu - Putin
Prezident Vladimir Putin ve středu (22.6.) uvedl, že země BRICS - Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika - v současné době pracují na vytvoření nové světové rezervní měny. "Otázka vytvoření mezinárodní rezervní měny založené na koši měn našich zemí se rozpracovává," řekl na podnikatelském fóru BRICS. Podle ruského prezidenta členské státy rovněž vyvíjejí spolehlivé alternativní mechanismy pro mezinárodní platby. Již dříve skupina uvedla, že pracuje na vytvoření společné platební sítě, která by snížila závislost na západním finančním systému. Země BRICS rovněž posilují používání místních měn ve vzájemném obchodě. (RT News)

PS. Podívejte se na datum, kdy začala Velká vlastenecká válka proti hegemonii dolaru.

Dne 22. června 1941 ve 4.00 ráno začala operace Barbarossa
Západní Evropu nacisté dobyli během dubna až června 1940. Po rychlých vítězstvích na východní frontě přišla Moskva a pak Stalingrad, nakonec Berlín. Ten západní spojenci považovali za nedobytný.

Pouze 11 % Američanů viní Putina za vysoké ceny benzínu
Podle v úterý (21.6.) zveřejněného průzkumu US-agentury Rasmussen se jen 11 % Američanů domnívá, že za rekordně vysoké ceny benzinu v USA může ruský prezident Vladimir Putin. Většina naopak viní amerického prezidenta Joea Bidena. Více než polovina (52 %) respondentů průzkumu Rasmussen provedeného minulý týden označila Bidenovu špatnou energetickou politiku za důvod, proč se benzín stal nedostupným, což znamená, že narativ administrativy o "Putinově zdražení" se zřejmě neujal. Ti, kteří neobviňují ani Bidena, ani Putina, ukazují prstem na ropné společnosti, přičemž 29 % respondentů se domnívá, že ropný průmysl využívá současné geopolitické nestability ke zvyšování cen. (Veterans Today)

Ivan Hoffman: Land art
Tohle možná budou mé poslední kamenné zídky. Vzpomínka na ty první je spojena s kamarádem, majitelem stavební firmy, který při pohledu na mou práci řekl, že kdyby mne neuživila novinařina, okamžitě mě zaměstná. Už tomu bude pětadvacet let, a musím říct, že se mi psalo snáz s vědomím, že se nemusím v myšlenkách hrbit podle větru, neboť jsem se mohl, kdyby na to přišlo, uživit i prací. Jenom perfektní zídka a pouze svobodné slovo má smysl. Nejspíše v duchu věnuji krajinářskou práci, do které se pouštím, kolegovi Julianovi Assangeovi. (Český rozhlas)

Bartuška: Spálíme všechno, co bude v našich silách, aby našim lidem bylo v zimě teplo
Pokud jde o energetiku a životní prostředí, priority českého předsednictví jsou jasné - důraz bude kladen na energetickou bezpečnost a prolomení závislosti EU na ruských fosilních palivech. Tento cíl je považován v Praze za naléhavější než přechod k zelené ekonomice, řekl zvláštní velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost Výclav Bartuška v rozhovoru pro bruselské novináře. „V podstatě se nám opakuje ropný šok z roku 1973. Pokud letos v zimě dojde k výpadku plynu, spálíme všechno, co bude v našich silách, abychom udrželi naše lidi v teple a vyrobili elektřinu,“ prohlásil Bartuška. (Sputnik)

PS. Zapalte všechno, vy zelení hoši. Ale každý dobrý politik by měl jít vlastním příkladem.

Izraelský generál: Izraelci se musí obávat o svou budoucnost
Brigádní generál v záloze Zvika Fogel v rozhovoru pro izraelskou televizi Channel 13 vyjádřil své obavy takto: "Írán je na pokraji toho, aby se stal jadernou mocností; Hamás a Hizballáh také posilují; zatímco my si namlouváme, že situace je zcela klidná. Zřejmě si neuvědomujeme, že Izraelci se už nemohou cítit bezpečně. V Negevské oblasti jsme byli nedbalí, zatímco na severní frontě nemůžeme operovat bez překážek. "Každý den jsme konfrontováni s realitou. Na Izrael míří více než 10 000 raket Hamásu a 160 000 raket Hizballáhu, a všichni víme, že tyto rakety tam nejsou proto, aby rezavěly ve skladech. Jednoho dne budou vystřeleny na Izrael. Místo opakování válečných hrozeb nebo ujišťování o klidu či připravenosti našich ozbrojených sil bychom se měli raději starat o naši budoucnost." (al Manar)

750 pracovníků signalizace a komunikací v Kanadě stávkuje u společnosti CN Rail za zvýšení platů a zlepšení podmínek
Přibližně 750 zaměstnanců největšího kanadského železničního dopravce Canadian National Railway v sobotu vstoupilo do stávky poté, co se jednání o smlouvě dostala do slepé uličky. Stávkující, členové Mezinárodního společenství elektrotechnických pracovníků (IBEW), pracují v oblasti signalizace a komunikací v provozech CN Rail po celé Kanadě. Jejich boj je součástí rostoucího vzestupu dělnické třídy v celé Kanadě i v mezinárodním měřítku, který je živen neudržitelným růstem životních nákladů v důsledku prudkého růstu cen potravin, energií a bydlení. Železničáři a další části dělnické třídy se dostávají do přímého konfliktu s bezohlednou vládnoucí třídou, která je odhodlána nechat pracující zaplatit za sociální krizi urychlenou stále zuřící pandemií COVID-19 a válkou proti Rusku vyvolanou USA. (WSWS)

Šéf německého letectva vyzývá k použití jaderných zbraní proti Rusku
Zatímco mocnosti NATO stupňují zástupnou válku na Ukrajině proti Rusku, německé ozbrojené síly (Bundeswehr) vyhrožují Moskvě použitím jaderných zbraní. Podle zprávy deníku Bild to v pátek na mezinárodním sympoziu o námořní síle v Kielu prohlásil šéf letectva Ingo Gerhartz: "Pro věrohodné odstrašení potřebujeme jak prostředky, tak politickou vůli k provedení jaderného odstrašení, pokud to bude nutné." Podle novin výhružně dodal: "Putine, nezahrávej si s námi! Do roku 2030 budou mít Evropané v oblasti Baltského moře 600 moderních stíhaček. Pak tu budou letadla Američanů." Skutečnost, že německý generál otevřeně vyhrožuje použitím jaderných zbraní proti Rusku, je třeba brát jako vážné varování. Pětasedmdesát let po pádu Třetí říše se ve vládnoucí třídě opět šíří fašistická mentalita. Ta je připravena znovu spáchat ty nejhorší zločiny, aby prosadila své imperialistické zájmy. (WSWS)