Turecký prezident Erdogan jmenoval svým hlavním poradcem kritika neoliberalismu. Ve skutečnosti řádí v Turecku válka mezi novou muslimskou buržoazií a starými ekonomickými a bankovními elitami. Erdogan vyhlašuje, že chce víc spravedlnosti a staví se proti finančnímu kasinu.

Co se týká protestů, ukazuje se, že k největším podporovatelům protestů patřili někteří šéfové bank a známí podnikatelé. Turecký portál Haber Import jmenuje konkrétní holdingy a tvrdí, že jde o mocenský boj mezi „anatolskou novou buržoazií“ a starými ekonomickými a finančními elitami.

Nový 41letý hlavní Erdoganův poradce Yigit Bulut je profesí finančním analytikem. Vystudoval univerzitu v Ankaře a pařížskou Sorbonnu. Pracoval v médiích a u CNN Türk. Ti, kteří ho podporují, o něm tvrdí, že zná velmi dobře finanční a bankovní sektor. V roce 2008 napsal rozsáhlý článek „Neoliberalismus je mrtev“ a vyzval státy, aby přešly k regulaci, protože jinak se finanční krize nedá zvládnout. Kritici ho naopak označují za „konspiračního teoretika“.

Bulut tvrdí, že za protesty jsou finanční elity. Bankéři jsou nespokojení s plánovaným snížením úrokových sazeb, kterým chtěla vláda oživit konjunkturu a posílit domácí spotřebu. Kromě toho vláda otočila v uplynulých měsících politický kurz a přitvrdila směrem k finančnímu sektoru. Akciový trh má být pod přísnou kontrolou, aby se zabránilo podvodným machinacím a manipulacím s kurzy. Turecko nemá poprvé za 52 let u Mezinárodního měnového fondu žádné dluhy.

A to se zřejmě některým lidem nehodilo do jejich plánů.

Zdroj: Deutsche Wirtschaftsnachrichten 11. 7.2013. Přeložila KPL