Dovozci jsou změnou kurzu zmateni, zatímco rubl vůči dolaru a euru prudce roste. Ruský prezident Vladimir Putin dal ve středu (23. 3.) centrální bance a vládě země týden na to, aby vymyslely způsob, jak převést platby za vývoz ruského plynu na národní měnu, což je rubl. Tato vyhlídka vyvolala mnoho otázek mezi ruskými odběrateli plynu. Ti začali spekulovat, jak by to bylo možné reálně provést a zda Rusko k tomuto opatření přistoupí. Zde je několik námětů.

Proč přechod na rubl?

USA a jejich spojenci zavedli proti Rusku bezprecedentní sankce, které se zaměřují na finanční systém země. Prezident Putin to vysvětlil tím, že nelegitimní rozhodnutí řady západních zemí zmrazit ruská aktiva zničilo veškerou důvěru v jejich měny. Ruský vývoz energie se zatím nestal obětí západních restrikcí, ale téměř všechny kontrakty na nákup plynu jsou denominovány v eurech nebo amerických dolarech, což z nich činí potenciální cíl. Pokud se však Rusku platí v rublech, může se sankcím vyhnout.

Kterých zemí se to týká?

Navrhovaný krok se týká tzv. "nepřátelských zemí", které zavedly ekonomická omezení vůči Rusku. Mezi ně patří USA, Kanada, Austrálie, Japonsko, Jižní Korea a většina států EU.

Co se stane, pokud kupující odmítnou platit v rublech?

V takovém případě nebudou moci nakupovat ruský plyn, protože jiná měna nebude akceptována. To by byla rána pro Evropu, která z Ruska dováží více než 40 % plynu.

Jak lze řešit platby v rublech?

Ruská centrální banka může rubly prodávat odběratelům plynu nebo mohou tuto měnu nakupovat na volném trhu. Podle analytiků je rozumné, aby vlády držely rubly ve svých centrálních bankách.

Jak změna ovlivní ruské odběratele?

Zemní plyn se používá k různým účelům, od vytápění a vaření až po zásobování průmyslových podniků energií. Nakupovat méně plynu z Ruska fakticky znamená platit za tuto komoditu na volném trhu více. To vede k vyšším světovým nákladům za plyn pro průmysl a domácnosti, k růstu cen veškerého spotřebního zboží a k recesi.

Co to znamená pro dolar a euro?

Dominance dolaru jako světové rezervní měny by mohla být ohrožena. Jeho síla pramení z toho, že je vázán na světový obchod s ropou a dalšími komoditami. Euro čelí podobnému problému v menší míře, ale menší poptávka po této měně znamená oslabení jeho pozice v globálním koši rezervních měn.

Co to znamená pro rubl?

Zvýšení role rublu v mezinárodním obchodě by měnu posílilo, protože by se opírala o rozsáhlé ruské přírodní zdroje. S touto podporou a díky zvýšené poptávce by se jednoho dne mohl stát hlavní světovou měnou. Oznámení o změně kurzu rublu vyhnalo měnu na třítýdenní maximum.

Jaké jsou širší důsledky?

Putin ve svém oznámení naznačil, že zemní plyn je pouze první ruskou komoditou, která se bude prodávat v rublech. "Rozhodl jsem se v co nejkratší době zavést soubor opatření ke změně plateb za - ano, začneme s tím - za náš zemní plyn dodávaný do takzvaných nepřátelských zemí na ruské rubly," uvedla hlava státu na začátku tohoto týdne. Podle jeho slov existuje možnost, že by mohly následovat další ruské exportní komodity, včetně ropy, kovů a obilí. To by dále posílilo rubl a oslabilo dolar a euro.


Originál článku: https://www.rt.com/business/552630-ruble-gas-europe-impact/


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!