Za každým velkým bohatstvím je zločin.

Honoré de Balzac

Linda A. Lacewell (foto), vedoucí pracovnice newyorského ministerstva financí, potvrdila, že „zasvěcenci“ již dlouho vědí, že finanční systém je „zaplaven biliony dolarů špinavých peněz“. Její sekce ministerstva financí USA pro odhalování finančních zločinů (Financial Crimes Enforcement Network - FinCEN) vydala dokumenty na základě materiálů od amerického zpravodajského serveru BuzzFeed News. Tyto materiály byly dále vyšetřeny a potvrzeny Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů (ICIJ).

Dokumenty ukázaly, že v letech 1999 až 2017 byly za transakce zahrnující možné praní peněz nebo transakce z jiné trestné činnosti označeny bankovní operace v hodnotě více než 2 biliony USD. Jak však další vyšetřování odhalilo, tyto podezřelé transakce byly jen zlomkem v mnohem větší záplavě špinavých peněz proudících bankami po celém světě. Soubory zkoumané při vyšetřování "představují méně než 0,02 procenta z více než 12 milionů zpráv o podezřelé činnosti, které finanční instituce podaly společnosti FinCEN v letech 2011 až 2017".

Úřad OSN pro drogy a kriminalitu odhaduje, že prostřednictvím globálního bankovního systému jsou každý rok vyprány špinavé peníze v hodnotě 2,4 bilionu dolarů, což odpovídá 2,7 % celosvětové produkce, úřady však detekují pouze jedno procento nelegálních obchodů. Newyorský finanční regulační úřad uznal, že špinavé peníze „metastázovaly“ v globálním bankovním systému a finanční systém je „zaplaven biliony dolarů špinavých peněz“. Na základě tohoto poznání vyzval banky, aby to napravily.

To je jako nepolapitelnému zloději říci: Přiznej se a my tě navenek trochu zkrouhneme. Překvapuje mě, že nějaký finanční regulátor v USA ještě pracuje, ale jejich výrok je něco jako: Prosím, vraťte něco do chrámové pokladničky, když už jste ji vyloupili. Do zločinecké činnosti jsou ty nejznámější banky, napříklada JPMorgan, HSBC, Standard Charter Bank a Bank of New York Mellon. V některých případech některé banky nadále profitovali z toku špinavých peněz, i když už za to byly dříve pokutovány.

Nejdříve zmínka o HSBC, protože to je také „moje banka“. Když jsem zakotvil v Anglii v roce 1985, jedním z prvních kroků bylo otevření bankovního konta. Tehdy na otevření konta bylo nutné mít dobrozdání jednoho uživatele banky a doklady o bydlišti. Pojem trvalé bydliště neexistoval.

Otevřel jsem si tedy za pomoci Jana Kavana bankovní konto v Midland Bank plc. Na Harvestock Hillu, v prestižní čtvrti NW3. Byla to doba šekových knížek a knížek vkladových, s kreditními kartami, i když American Express byl, alespoň podle reklamy, nejlepší. Co si pamatuji, debetní karty nebyly, úrok na nezaplacených kreditkách byl astronomický. Po roce 1992 se z Midland Bank stala HSBC, což je zkratka pro „Hongkong and Shanghai Banking Corporation Limited“, takže jsem si ani neuvědomil, že jde vlastně o ty zelené papírky a dolarovou politiku. Od roku 1997 jsou pobočky i v České republice, ale jenom pro ty „lepší“ klienty. A tak i když mojí pobočku na londýnském Harvestock Hill zrušily, do Čech jsem si účet nepřevedl.

Podle BBC (tedy nikoliv podle RT nebo Sputniku) právě tato banka v roce 2012 připustila, že vyprala asi 881 milionů dolarů pro latinskoamerické drogové kartely. Americká vláda odložila trestní stíhání na pět let výměnou za zaplacení pokuty ve výši 1,9 miliardy USD a za příslib banky, že takové aktivity zastaví. Během pětiletého zkušebního období HSBC pokračovala v přesouvání peněz z kriminálních zdrojů, včetně ruských, ale v prosinci 2017 britská vláda umožnila bance prohlásit, že „splnila všechny své závazky“ a obvinění bylo zamítnuto. George Osborne napsal předsedovi Fedu Benovi Bernankemu a ministru financí USA Timothy Geithnerovi o trestním řízení proti Standard Charter a HSBC. Vyjádřil „obavy“ z toho, že těžkopádný přístup může mít „nezamýšlené důsledky“, a varoval před „nákazou“.

Takhle je tedy umožněno podvodníkům převádět miliony dolarů po celém světě. BBC zde odkazuje na „uniklé tajné soubory“. Nevím jestli Snowden, ale Assange to být nemohl, ten byl již dávno pod přísnou kontrolou všech možných špionů a jejich pomocníků. Nicméně si nemohu odpustit poukaz na to, že bez uniklých tajných souborů bychom nejen nic nevěděli, ale byly bychom odkázáni na pohádky o dobrém banksterovi, kterak pomáhá lidu a ekonomii. Špinavé peníze „metastázovaly“ v globálním bankovním systému, říká Newyorský finanční regulační úřad a přiznává, že finanční systém je „zaplaven biliony dolarů špinavých peněz“.

Jak uvádí BuzzFeed News: „Zákony, které měly zastavit finanční kriminalitu ji místo toho umožnily vzkvétat“. Protože pokud banka podá oznámení, že transakce může napomáhat trestné činnosti, imunizuje sama sebe a své vedoucí pracovníky před trestním stíháním za provedení této transakce. Varování o podezřelé aktivitě jim účinně dává volný průchod, aby mohli stále pohybovat penězi a vybírat poplatky. Ve výjimečných případech, kdy se orgány rozhodnou přijmout opatření, zahrnuje toto opatření uzavření dohody, ve kterém banka souhlasí se zaplacením pokuty. Pokuta však není uložena zúčastněným vedoucím pracovníkům. Je hrazena bankou a účtuje se jako provozní náklady, zatímco banka nadále získává poplatky a zisky z transakcí se špinavými penězi.

Bylo by rovněž vážnou chybou dospět k závěru, že trestné peněžní operace jsou nějakým způsobem oddělené od běžných činností globálního finančního a bankovního systému. Ve skutečnosti jsou jejich nedílnou součástí. Neexistuje žádná čínská zeď oddělující takzvané legitimní činnosti od nelegitimních. Vyšetřování souborů FinCEN totiž odhalilo, že kriminální aktivity velkých bank nejsou v rozporu se smýšlením vládních orgánů, ale s jejich aktivní spoluprací, protože jsou nedílnou součástí celého finančního systému. V důsledku toho není vyvíjen tlak státu proti zločincům na vrcholu bankovního systému, ale je využíván proti těm, kteří je odhalují. Existuje zde přímá paralela s případem novináře Juliana Assangeho, který nyní čelí vydání do USA a 175 letům vězení za odhalování válečných zločinů amerického imperialismu.

Poté, co americké ministerstvo financí obdrželo řadu otázek týkajících se souborů FinCEN, vydalo prohlášení, že si je vědomo toho, že různá média zamýšlejí publikovat sérii článků založených na „nezákonně zveřejněných“ zprávách o podezřelých činnostech (Suspicious activity reports - SARs). Uvádí se v něm, že „neoprávněné vyzrazení podezřelé činnosti (SAR) je trestným činem, který může mít dopad na národní bezpečnost Spojených států, kompromitovat vyšetřování donucovacích orgánů a ohrozit bezpečnost institucí a jednotlivců, kteří takové zprávy podávají.“ Ministerstvo financí proto nyní předalo věc ministerstvu spravedlnosti.

Banky jsou na špici kapitalistické ekonomiky. Jejich aktivity určují osud miliard lidí na celém světě a způsobují nepředstavitelné škody ve snaze o svůj vlastní zisk. Důvody pro jejich vyvlastnění a jejich uvedení do veřejného vlastnictví pod demokratickou kontrolou jsou jasné a přesvědčivé.

Zdroje:
WSWS
ICIJ


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!