Koalice levicových intelektuálů, aktivistů a politických vůdců z celého světa s podporou Hnutí za demokracii v Evropě 2025 a Sandersova institutu v pondělí pondělí 11. května 2020 oficiálně založila Progresivní internacionálu (Progressive International - PI).

„Nikdy předtím nebyla nezbytná mezinárodní solidarita - a chybí,“ řekl generální koordinátor PI David Adler. „Pouze společná mezinárodní fronta může čelit vážnosti našich krizí, kultivovat naše instituce a porazit rostoucí autoritářský nacionalismus.“

PI je na startu podporována prozatímní radou více než 40 poradců, včetně islandské premiérky Katríny Jakobsdóttir, Noama Chomského, bývalého řeckého ministra hospodářství Janise Varoufakise, spisovatelky Naomi Klein a mnoha dalších.

Zakládajícími členy z Latinské Ameriky jsou političtí vůdci jako například ekvádorský bývalý prezident Rafael Correa, bývalý brazilský prezidentský kandidát Fernando Haddad, bývalý brazilský ministr zahraničí Celso Amorim a bývalý bolivijský viceprezident Alvaro Garcia Linera.

Myšlenka se zrodila v prosinci 2018, kdy Hnutí za demokracii v Evropě (DiEM25) a Sandersův institut vyhlásily otevřenou výzvu, v níž se praví, že „je čas, aby se progresivisté světa sjednotili“.

Chomsky při založení skupiny poskytl rozhovor pro Guardian, v němž uvedl, že "potíže způsobené krizí kolem COVID-19 vedou k prohlubování ekonomických nerovností a vzestupu krajní pravice. Jestliže jednou variantou je autokratický neoliberalismus, tou druhou je pokusit se odstranit neoliberalismem vytvořené institucionální struktury, které vedly k velmi ošklivým důsledkům pro většinu obyvatel většiny světa a jsou zdrojem této pandemie."

Činnosti iniciativy jsou rozděleny do tří pilířů:

  • Hnutí zaměřené na vytvoření globální sítě
  • Plán vypracovat politický program pokrokového mezinárodního pořádku
  • Síť, která nabídne síťové služby pro pokrokové síly světa.

Rada se sejde v září na zahajovacím summitu PI v Reykjavíku na Islandu, který uspořádá islandská premiérka a Levicové zelené hnutí s cílem analyzovat výzvy 21. století a zvážit návrhy členů PI na jeho strategické směřování.

„Ambice této iniciativy jsou bezpochyby vysoké, ale ne vyšší, než vyžaduje současná krize. Progresivní internacionála je jen tak silná jako její členové a abychom získali zpět svět po COVID-19, budeme potřebovat silné hnutí progresivních sil,“ dodal Adler a vyzval všechny, aby se k hnutí připojily.

Zdroj: teleSUR

Překlad: Aleš Macháček

Pozn. edit: Zástupcem ČR v PI je režisérka a novinářka (A2larm) Apolena Rychlíková.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!