Dnes odpovídá: Milan Daniel

1) Jak jste viděl/a události roku 1989 v tehdejší době?

Viděl jsem je jako počátek změn, které od základů změní společenskou stavbu a nastolí společnost svobodnou, ale zároveň slušnou a solidární.

2) Jak tyto události a vše, co bylo jejich důsledkem, hodnotíte dnes?

Došlo k nespornému uvolnění společenských poměrů, ale svobodu často supluje volnost bez odpovědnosti. Neodpovědnost uvolňuje stavidla sprostotě a dalším negativním jevům i lidským vlastnostem. Solidarita je vyžadována od obyvatel společného domu v nižších patrech, zatímco v těch horních o ní nechtějí ani slyšet. Ve společnosti se dávno rozevírají nůžky nerovnosti, jejichž ostří je nyní dáno nejčastěji ekonomickým postavením a dosaženým vzděláním. To vyvolává na hůře postavené straně napětí, nepřátelství, apatii i nenávist.

3) Co byste přál/a České republice a Čechům do dalších 30 let?

Aby se monolog společenských skupin vydávaný za dialog změnil v dialog skutečný. Aby se lidé v rozdělené zemi shodli na tom, že společenské problémy budeme řešit společně, slušně, se snahou o pochopení argumentů protistran a nalezení kompromisních řešení přijatelných pro všechny strany. A aby k tomu byla ochota.

Zveme všechny čtenáře k účasti na této minianketě. Příspěvky prosím zasílejte na adresu
[email protected]

Další díly ankety:

https://e-republika.cz/article4212-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-5-dil
https://e-republika.cz/article4213-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-6-dil
https://e-republika.cz/article4215-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-8-dil
https://e-republika.cz/article4217-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-9-dil
https://e-republika.cz/article4222-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-10-dil


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!