PET je zkratka polyethylentereftalátu (termoplastu ze skupiny polyesterů) a je nejčastěji zastoupenou složkou mikroplastů v našich lejnech. Mikroplasty jsou definovány jako částice o velikostech od 50 do 500 mikrometrů, které jsou vytvořeny například pro použití kosmetických produktech, nebo odbourané z větších kusů plastu, často v moři.

Vyskytují se nejenom v našich lejnech, ale i lidí ruských a japonských. Jak je to v USA, není uvedeno, jednalo se jen o malou studii. Jenom si vzpomínám, jak jsme zpívali: “V Americe tam je blaze tam se dobře žije, tam se trsá na podlaze, koka kola pije...,“ Teda kdyby to bylo v kole, tak by to tam vyměšovali taky. Druhý nejzastoupenější mikroplast je polypropylen.

"Nejmenší mikroplasty jsou schopné vstoupit do krve, lymfatického systému a mohou dokonce ovlivnit játra," řekl šéf výzkumného týmu. "Teď, když máme první důkaz mikroplastů uvnitř lidí, potřebujeme další výzkum, abychom pochopili, co to znamená pro lidské zdraví."

Předchozí studie nalezly plasty ve střevech ryb, ve vodovodech po celém světě, v nealkoholických nápojích, v oceánech i v létajícím hmyzu. U ptáků bylo zjištěno, že při požití plastu dochází k vytvoření malých konglomerací uvnitř tenkého střeva, způsobující narušení absorpce železa a zvýšení stresu v játrech. Je všeobecně známé, že my všichni je jíme - v mořských produktech, jako jsou mušle nebo treska, v pivě, cukru a mořské soli...

V roce 2001 dosáhla roční celosvětová produkce polypropylenu přes 30 miliónů tun. To teď dělá skoro jen jedna továrna a staví se nové a nové. Zamoření mikroplasty se zvýší, neboť výroba plastů vzroste v příštím desetiletí o 40 %.

Hlavně že budeme vědět, na co budeme umírat. A až budete přebalovat vaše děti či vnoučata, budete vědět, jaké nadělení je v jejich plastových plenách.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 300 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!