Nové mobily o výkonu notebooku potřebují ke svému provozu atomovou elektrárnu. Tak jsem si koupil pro delší chození a čundrování po Alpách i solární nabíječku. Jde o tento šmejd, firma XD DESIGN-Holandsko. Nejprve přišel zmetek, který nefungoval, po reklamaci přišel funkční vzorek. Efektivní kapacita baterie nebyla 800mAh, ale něco kolem 500, ale budiž. Vyrazil jsem na hory, kde jsem za 3 dny urval maličký pant o milimetrové velikosti z čínského PVC. Tím zařízení ztratilo základní funkčnost, kterou jsem vyžadoval. Nešlo přidělat na batoh, kde na něj svítilo přes den slunce. Pak jsem se zbylých 20 dní modlil, aby vydržel ten zbytek tohoto podivuhodného zařízení, složeného ze dvou drátků o velikosti lidského vlasu. Jako muzejní exponát jsem tento drek opatrně vytahoval na zbylé 2-3 hodiny odpoledního světla. Osud citovaného šmejdu visel skutečně na vlásku. Za tu tisícovku mé výplaty vyrobil proudu asi o výkonu jednoho nabití mobilu.

Našinec řekne, že jsem blb a že on nakupuje lépe, a podá mi příklady své chytrosti. Ale o to přece nejde. Zaujal mne fakt, že mladé holandské dizajnérské tele, které tento šmejd navrhlo, se podepsalo na záruční list svým celým jménem a pokud si dobře pamatuji, tak i s fotkou. A tento mladý technický analfabet asi byl na svůj výrobek patřičně narcisticky hrdý. Jinak by takovou pitomost přece neudělal. V naší rodině jsou samí strojaři a inženýři, jen já se živím filosofií. Vidím v koupi a následném rozpadu citovaného dreku další znamení doby. Evropa přechází do doby postindustriální civilizace hnané mladými narcisy a technickými telaty. Amerika se do této fáze nemůže dostat, protože tam už se normálně nevyrábí. Vojenská supervýroba je oddělená, zbytek strojařiny se koloniálně nechává dělat ve světě, kde ještě dělat umějí. A všechno spotřební zboží si USA vozí z Číny, s níž Američané navíc začali po Rusku další kolo studené války. Zajímavá taktika od zadlužené a industriálně zničené země, že ano. Klikněte si na heslo "Detroit" a "infrastruktura USA".

Takže jsem ve stanu pozoroval urvaný milimetrový PVC-pantík a uvažoval o nevyhnutelném zániku západní civilizace. Nakoupil jsem za normální peníze a tržní cenu nefunkční šmejd narcistického návrháře, který byl na výrobu tohoto produktu náležitě hrdý. Každý normální dělňas ve strojírenské fabrice by mu řekl, že je idiot. A že takovou věc nemůže ani navrhnout, natož nechat vyrábět. A o to jde. Ten technický idiot je průmyslově viděno opravdu idiot a neví o tom, protože je narcis. A upadlá západní technologická společnost dovoluje těmto narcisům, aby vyráběli zmetky, které si kupujeme. Mimochodem ten zmetek jsem dal bratrovým dětem. Ty si narcistický šmejd prohlédly a hned pochopily, jak to v domácí dílně opravit a uvést do provozuschopného stavu.

Postindustriální narcistická civilizace je na tom mnohem hůř, než jak ukazuje náš článek Kurvítka. V minulém, tedy 20. století, totiž Evropané a USA dělali zmetky s tím, že to věděli a dělali je úmyslně. Šikovnou manipulací zkracovali dobu životnosti výrobku, aby si lidé museli po záruční době koupit něco nového. Dnes techničtí narcisové dělají zmetky a jsou na to hrdí. Jenže to znamená, že dělají zmetky, tečka. A to není nevinná věc.

My za ně vyhazujeme peníze, ničíme cizí země ve válkách, protože se musíme třeba v Sýrii a v Libyi a v Nigérii lacino dostat k ropě, z níž tyto PVC zmetky vyrábíme. A pak máme uprchlíky a korporátní fašismus, který nám prakticky zrušil demokracii. A proto nás jedno procento vrhá do studené války proti těm zemím světa, které nechtějí žít tak idiotsky, jako žijeme my. Na tento postindustriálně-narcistní způsob života totiž EU a USA potřebují tak 3-4 planety typu Země. Ale my máme společně jen jednu, jedinou. A druhá polovina světa si myslí, že má stejné právo na své území, na své surovinové zdroje. A chce mít vlastní spokojený život jiného druhu, než jaký máme a vedeme my.

Jak vidíte, při dnešním postindustriálním narcismu je na globální konflikt zaděláno naprosto nevyhnutelně. Čím více zmetků vyrobíme, prodáme a sešrotujeme, tím více surovin potřebujeme na výrobu těchto nefunkčních šmejdů, na které jsme narcisticky pyšní. Přesně stejný stav bloudění a pýchy ukazuje řecká tragédie. Ale kdo by se na takové věci díval, ve věku amerických sitkomů. To je stejný šmejd jako ten holandský solár. Zaneřáďuje však lidem hlavy zevnitř, proto je mnohem horší.

Podívejte se na článek Technologické zaostávání aneb Důvod válek vedených Západem. Jestli chce Evropa přežít, musí se vrátit k jí vlastní tradici kvalitní průmyslové výroby. A pokud nechce dělat kurvítka a narcistické šmejdy, pak lidé musí hledat jiný smysl života, než nakupování těchto idiotin. Staré komunistické tatramatky perou po vyhození elektronického časovače dodnes, protože buben pračky byl udělán z kvalitního nerezu a má kvalitní ložiska, pouzdra a těsnění. Tomu se dá říkat, že jde o velmi solidní funkční a užitnou hodnotu průmyslového výrobku. Slouží jednu generaci, jako za stara. A kdo je bohatší a chce něco nového, ať si to koupí. A kdo je chudý, ať má starou, ale funkční tatramatku.

Neoliberalismus po sametu normální lidi okradl a jsou chudí jak za komunismu, protože průměrné stáří českého auta je opět 15 let. Takže jsme opět chudí jako socialistické myši, a měli bychom o tom vědět a mluvit. Nesmíme si dovolit dělat a nakupovat zmetky, když nám mají průmyslové výrobky vydržet 15 let. To však nelze očekávat ani od dnešních aut-kurvítek, natož od automatických praček a ledniček. Ale to také znamená, že my, chudí a přemýšliví lidé, se musíme chovat jako civilizované země ve druhé části ne-západního světa, o níž jsem mluvil. Ti chtějí za své poctivě vydělané peníze normální výrobky, které jim mají léta řádně sloužit. A když dané průmyslové výrobky opravdu roky slouží, tak se opravdu civilizovaní lidé starají o smysl života. A ten pro ně není v nakupování kurvítek a narcistických industriálních šmejdů.

A tyto civilizace začínají být pro postindustriálně degenerovaný Západ opravdu nebezpečné. Jednak nám nechtějí dávat zadarmo své suroviny a průmyslové otroky, a jednak ukazují zblblým našincům smysluplný styl života. A to tak dál nejde, neoliberální jednoprocentní soudruzi. Proto je nutná ta studená válka.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!