Hezký plakát o tom, že Syngenta zabíjí včely, vyvěsili aktivisté Greenpeace na budovu stejnojmenné firmy v Basileji při jejím generálním zasedání v dubnu 2013. Viz obrázek v anotaci. Oligopoly Bayern a Syngenta vyrábějí tři světově nebezpečné pesticidy na bázi neonikotinoidů, které masově zabíjejí včely tím, že je omámí. Dezorientované včely pak netrefí do úlu a uhynou. V roce 2012 vyšly první vědecké studie, které jasně ukázaly na souvislost mezi těmito insekticidy a úhynem včel (studie zde). Navíc se ukázalo, že mladé krysy testované na základní látky obsažené v těchto pesticidech, tj. acetamiprid (ACE) a imidacloprid (IMI) mají podobné chování jako včely. Navíc tyto látky působí návykově jako droga, studie je zde a vyšla ve stejném časopise měsíc poté. Nátlak zemí EU byl tentokrát masivní, protože úhyn včelstev vyděsil každého a ohrozil opylování rostlin v přírodě. Dvouletý zákaz používání všech tří pesticidů byl však vydán pouze na dva roky a platí v EU od května 2013. Podívejte se na pěkné 50sekundové video Greenpeace, které jistě pomohlo k zákazu.


Reakce obou potrefených firem na sebe nedaly dlouho čekat. Jejich mediální spineři spustili obvyklý nářek známý od firem s GMO. Syngenta je jednou z největších GMO firem po Monsantu. Prý skončíme v technickém muzeu, pokud zmíněné jedy nebudeme masově používat. Nic originálního, a ještě méně fakt, že obě firmy údajně přišly o tučné zisky. Ani slovo o tom, že prolobbovaný Brusel jim vyšel vstříc jak mohl, pomocí různých úlev a zmírněných regulací, které zákaz hodně omezily.

Včely svůj lobbing v Bruselu nemají a bylo to hodně vidět. Proto připomínáme fakta. Tito malí tvorové jsou pro zachování ekosystému absolutně nezbytní a jejich přínos pro zachování zemědělství a krajiny je odhadovaný na 22 miliard euro ročně. A chcete-li vědět, jak dopadneme po chemickém vyvraždění včel, podívejte se na tento obrázek.V oblasti Maoxian v Číně používání pesticidů včelstva úplně zdecimovalo. Proto musí rolníci pro nedostatek včel již opylovávat stromy ručně, aby byl zajištěn potřebný výnos. Za e-republiku navrhujeme, aby správní rada Bayernu a Syngenty totéž prováděla po celé EU a USA, pochopitelně včetně volné přírody. Když včely plánovitě zabijí, tak holt musí být sami pilní jako včelky. Jen aby to zvládli ve stejném množství a kvalitě jako ty včely...