Článek Senátorka Feinsteinová o CIA: nejprve lhali, teď kradou upozornil na jednu z nejzajímavějších politických bitev v USA. Senátní výbor pro kontrolu CIA vedený Diannou Feinsteinovou měl na stole, tedy ve svých počítačích, dokumenty - kolem 6.000 stran o tajném mučení a věznicích. Na citovaném slyšení amerického senátu obvinila senátorka šéfy CIA, že jejich pilní hoši se tajně vloupali do její kanceláře a z inkriminovaného balíku vyšetřovaných dokumentů odstranili určité stránky. Vloupáním do budov senátu by CIA porušila přímo ústavu USA.

Tento výbor nyní dokončil vyšetřování. Celková zpráva má 6.300 stran. Závěry této zprávy o celkem 400 stranách mají být odevzdány presidentu Obamovi s doporučením komise, aby ji deklasifikoval a nechal zveřejnit. Tím senátorka splnila svůj slib, že nenechá projít jen tak nezákonnou činnost CIA a dalších vládních agentur. Ale i tak v případě kladného vyjádření Bílého domu může trvat zveřejnění okleštěných částí zprávy celé měsíce. Závěr obsahuje celkem 20 různých závěrů ohledně dokázaných případů mučení, použitých technik, celkové praxe mučíren atd.

Klíčový je ovšem závěr, k němuž komise dospěla. Tzv. "rozšířené metody výslechu" (enhanced interrogation techniques) nevedly k žádným pozitivním výsledkům z oblasti zpravodajství. Rozšířený mýtus o tom, že mučením Američané vyrazili z vězňů přiznání o pobytu Bin Ládina, je podle komise nepravdivé. Hlavní důkaz přišel zabavením kurýrní pošty teroristů a následné mučení vězňů bylo zbytečné. Závěr zprávy jsme dali graficky.Jinak řečeno, mučení nepřineslo žádný zpravodajský efekt. Už od osvícenství se ví, že mučení je k ničemu, nehledě na morální odpornost tohoto činu. USA přišla pořádnou oklikou ke stejnému závěru.