Eurozóna plánuje zásadní reformu řeckého privatizačního programu. Většina majetku, která je ještě majetkem státu a je určena k prodeji na základě požadavků Trojky (ECB, MMF, EU). Stát má přijít na buben, čili má být tzv. "privatizován" prostřednictvím holdingové společnosti se sídlem v Lucembursku. Plán vypracovali pracovníci fondu ESM.

Aténští "byrokraté" prý zatím svůj domácí úkol nesplnili. K privatizaci je stále ještě 80.000 státních nemovitostí a rozsáhlých pozemků. Podle fondu ESM, který plán pro ministry eurozóny připravil, se odhaduje cena majetku k privatizaci na 20 miliard eur. Má to být jediná cesta, jak splatit částečně část řeckého dluhu.

Nový holding bude zplnomocněn spravovat nemovitý majetek, aniž by do toho mohla mluvit řecká vláda. Holding bude moci uzavírat úvěrové smlouvy a přijímané úvěry budou jištěny zastaveným řeckým majetkem. Peníze budou sloužit ke splácení dluhů země, nebo ke zhodnocení některých pozemků, které jsou prozatím bez odpovídající infrastruktury pro kupce málo zajímavými. Přesto všechno bude nutné přistoupit k odepsání části dluhu.

Vyhlídka, že řecký majetek bude předán do správy do ciziny, musí Řeky pořádně štvát. Levicová strana Syriza, největší opoziční strana v zemi, nazvala plán ESM „fackou národní nezávislosti a důstojnosti země“. To, co se odehrává nyní v Řecku, však bude následovat ve Španělsku, Itálii a tak dál. Šelma je z pytle venku. Řecko, kolébka evropské demokracie, se stává kolébkou nové diktatury.

Zdroj. Deutsche Wirtschaftsnachrichten.de