Situace v Mali obrátila pozornost na důvody náhlého zájmu evropských zemí a USA o zdejší oblast. Důvodem jsou samozřejmě energetické zdroje, především ropa a zemní plyn. V nedávném článku jsme rozbírali zamlčené důvody teroristického útoku na petrochemický závod v Alžíru, kde v bojích padlo více než 100 lidí, včetně teroristů a rukojmí.

Stejné teroristické skupiny působí v deltě Nigeru, který patří k nejbohatším ropným nalezištím v Africe. Hlavně těžební společnost Shell vyniká v plundrování přírodních zdrojů, hned vedle firem jako Agip a Exxon. V současné době nizozemský soud, kam firma Shell právně patří, odmítl nároky na odškodnění nigérijských zemědělců. Žaloby na firmu podali ekologičtí aktivisté včetně Amnesty International, viz toto video.

^Invalid YouTube URL provided


Místní kmeny žijící po staletí v úrodné deltě řeky Nigeru umírají otráveni ropným znečištěním. Stát Nigérie patří mezi nejzkorumpovanější na světě a pro koncerny jako Shell se vyplatí zkorumpovat vládu a úředníky, místo aby investovaly do drahé infrastruktury. Záběry z videa jsou výmluvné. Chudí obyvatelé delty nemají z miliardového bohatství téměř nic. Proto z protestu ničí těžební zařízení a také je navrtávají, aby se dostali k ropě pro vlastní potřebu, protože si ji nemohou koupit. To byl důvod, proč nizozemský soud odmítl žaloby farmářů ve třech klíčových bodech, a tím zbavil firmu Shell soudní odpovědnosti za ekologické škody. Soud vyhověl pouze jedné žalobě o náhradu škody, která se bude dále projednávat.

Videa nezávislých stanic ukazují, že těžební oblasti jsou přímo kontrolovány vládními milicemi, které si platí ropné firmy. Stejná situace vládne v Kongu a jinde v Africe. Tento způsob násilné vlády nenávidí zdejší domorodé kmeny, které z ropného bohatství mají pouze otrávenou vodu a umírající děti. Není divu, že tzv. "terorismus" ve skutečnosti maskuje hodně přízemní zájmy evropských a amerických koncernů. Afričané mají paradoxně mnohem lepší zkušenosti s čínskými podniky, které vsadily na podporu místní ekonomiky, místo aby se spoléhaly na zkorumpované africké vlády.