Gándhí a násilí?

Móhandás Karamčand Gándhí zvaný též Vznešený duch, čili Mahátmá bývá spojován s filozofií nenásilí. Běžně se ale neví, že to je sice pravda – ale jen pokud jde o to, čemu dával přednost. Svůj postoj k násilí a nenásilí vyjádřil ve svém článku „Doktrína meče“, kde vyložil svou filozofii jednání, která tolik ovlivnila Indii a strategii a taktiku Indického národního kongresu. Gándhídží (civilnější verze označení Mahátmovy osoby) prohlásil na toto téma toto:

Myslím, že tam, kde je volba jedině mezi zbabělostí a násilím, doporučil bych násilí… Raději bych viděl Indii sáhnout po zbrani, než aby se stala zbabělým a bezmocným svědkem vlastního zneuctění. Věřím však, že nenásilí je daleko lepší než násilí…
Indie se cítí bezmocná před kulomety, tanky a letadly Angličanů. Uchyluje se k odpírání spolupráce ze slabosti. I tak musí být dosaženo cíle – osvobození od zdrcujícího břemene nespravedlnosti – bude-li spolupráci odpírat dostatečné množství lidí…

M.K.Gándhí, Doktrína meče, 1920
(čerpáno z M. K. Gándhí, Satyagraha, Ahmedabad 1951, str. 132-135)

Chcete-li aktivně diskutovat, [tiki-register.php|musíte se zaregistrovat.]
Diskuzní fórum rubriky „Koktejl“ [tiki-view_forum_thread.php?comments_parentId=106&topics_offset=8|najdete zde].