V našem tisku se prakticky nepíše o Bahrajnu, v jehož přístavech kotví 5. flotila amerického námořnictva. V březnu 2011 zde byl s pomocí USA a jeho spojence Saúdské Arábie proveden státní převrat a země byla násilím administrativně připojena k Saúdské Arábii. Opozice a demonstrace byly brutálně potlačeny. Mezi odsouzenými na doživotí jsou jednak představitelé šíitského Hnutí za svobodu a demokracii (Hak), ale i sekulární sunnité jako Ibráhím Šaríf, vůdce sekulární levicové strany Waad. Tento sunnitský politik společně s největší šíitskou opoziční stranou Wifak vyzval k demokratickým reformám v tomto království.
Mezitím se množí zprávy o tom, že Saúdové vojensky podporovaní USA začali v Bahrajnu systematickou persekuci proti šíitskému obyvatelstvu. Televize Al Džazíra (Al Jazeera) promítala již loni reportáž (14.05.2011) o ničení šíitských mešit. Okupační vláda sunnitů nařídila zbourat asi 28 šíitských mešit se zdůvodněním, že byly postaveny ilegálně. Občané Bahrajnu se anonymně vyjadřovali k násilné vládě: „Je to válka proti naší národní identitě. Sunnitská vláda v Bahrajnu bojuje proti šíitům a ničí naše posvátná místa a mešity.“ Bahrajnská okupační vláda také společně se Saúdskou Arábií a USA aktivně podporuje bojovníky Al-Kájdy v Sýrii, kteří se snaží svrhnout sekulární vládu strany Baas.
—
Chcete-li aktivně diskutovat, [tiki-register.php|musíte se zaregistrovat.]
Diskuzní fórum rubriky „Ze světa“ [tiki-view_forum_thread.php?comments_parentId=102&topics_offset=12|najdete zde].
