Britská ministryně vnitra Priti Patelová schválila vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange do Spojených států, kde bude souzen podle zákona o špionáži v kauze, jejímž cílem je vytvořit právní precedens pro stíhání jakéhokoli vydavatele nebo novináře informujícího o nepohodlných pravdách amerického impéria kdekoli na světě. Assangeův právní tým se proti tomuto rozhodnutí odvolá a údajně bude argumentovat mimo jiné tím, že ho CIA špehovala a plánovala jeho vraždu.

"Pravděpodobně to bude několik dní před uplynutím (14denní odvolací) lhůty a odvolání bude obsahovat nové informace, které jsme předtím nemohli soudu předložit. Informace o tom, jak byli špehováni Julianovi právníci a jak existovaly plány na únos a vraždu Juliana z řad CIA," řekl v pátek agentuře Reuters Assangeův bratr Gabriel Shipton. A díky bohu.

Assangeova ochota vzdorovat pokusům Washingtonu o vydání je přínosem pro nás všechny, od jeho přijetí politického azylu na ekvádorském velvyslanectví v roce 2012 přes jeho násilné odvlečení britskou policií v roce 2019 až po jeho úporný boj s americkými prokurátory v soudní síni během jeho věznění ve věznici Belmarsh.

Assangeův boj proti vydání do USA nám prospívá nejen proto, že válka impéria proti pravdě poškozuje celý náš druh, a nejen proto, že se mu nemůže dostat spravedlivého soudu podle zákona o špionáži, ale i proto, že jeho odmítnutí sklonit se a podřídit se nutí impérium, aby se samo vyhrabalo na světlo boží a ukázalo nám všem, z čeho se skutečně skládá.

Washington, Londýn a Canberra se spikli s cílem uvěznit novináře za to, že říká pravdu: První aktivní snahou o vydání, druhý loajálním napomáháním těmto pokusům a třetí tichou spoluúčastí na tom, že australský novinář může být uvězněn a pronásledován za to, že se věnuje novinářské praxi. Tím, že odmítl přestat a donutil je, aby po něm šli, odhalil Assange některé drsné skutečnosti, o nichž veřejnost z velké části nevěděla.

Skutečnost, že Londýn a Canberra tak úslužně plní plány Washingtonu, i když jejich vlastní mainstreamová média vydání odsuzují a i když všechny hlavní skupiny hlídající lidská práva a svobodu tisku v západním světě tvrdí, že Assange musí na svobodu, ukazuje, že se nejedná o samostatné suverénní státy, ale o členské státy jednoho celosvětového impéria soustředěného kolem americké vlády.

Tím, že si Assange stál za svým a kladl jim odpor, poukazuje na tuto skutečnost.

Tím, že si Assange stál za svým a kladl jim odpor, také odhalil lež, že takzvané svobodné demokracie západního světa podporují svobodný tisk a hájí lidská práva. Spojené státy, Velká Británie a Austrálie se spolčily, aby vydaly novináře za odhalení pravdy, přestože tvrdí, že jsou proti tyranii a autokracii, přestože tvrdí, že podporují svobodu světového tisku, a přestože hlasitě odsuzují nebezpečí vládou podporovaných dezinformací.

Tím, že si Assange stál za svým a kladl jim odpor, bude vždy zavánět pokrytectvím, když američtí prezidenti jako Joe Biden říkají něco jako: "Svobodný tisk není nepřítelem lidu - zdaleka ne. V nejlepším případě jste strážci pravdy."

Tím, že si Assange stál za svým a kladl jim odpor, lidé budou vždy vědět, že britští premiéři jako Boris Johnson lžou, když říkají něco jako: "Mediální organizace by se měly cítit svobodně, když přinášejí důležitá fakta na veřejnost."

Tím, že si Assange stál za svým a kladl jim odpor, více z nás pochopí, že jsou klamáni a manipulováni, když australští premiéři jako Anthony Albanese říkají něco jako: "Musíme zákonem chránit svobodu tisku a zajistit, aby každý Australan mohl být vyslyšen" a "Nestíhejte novináře za to, že jen dělají svou práci."

Tím, že si Assange stál za svým a kladl jim odpor, budou mít američtí státní tajemníci jako Antony Blinken mnohem těžší prodat svůj šunt, když budou říkat něco jako: "V den Světového dne svobody tisku se Spojené státy nadále zasazují o svobodu tisku, bezpečnost novinářů na celém světě a přístup k informacím v online i offline prostředí. Svobodný a nezávislý tisk zajišťuje veřejnosti přístup k informacím. Ve vědomostech je síla."

Tím, že si Assange stál za svým a kladl jim odpor, budou britští ministři vnitra jako Priti Patelová viděni jako podvodníci, když říkají něco jako: "Bezpečnost novinářů je základem naší demokracie."

Vydání zahraničního novináře za to, že odhalil vaše válečné zločiny, je ta nejtyranětější agenda, kterou si jen můžete vymyslet. Spolčení USA, Spojeného království a Austrálie za tímto účelem nám ukazuje, že se jedná o členské státy jednoho impéria, jehož jedinými hodnotami jsou nadvláda a kontrola, a že veškeré jeho pózy o lidských právech jsou pouhou fasádou. Assange stále odhaluje pravou tvář moci.

Ve skutečnosti existuje silný argument, že i po všech těch letech od úniku informací z roku 2010, za který je v současnosti stíhán, dělá Assange svou nejdůležitější práci. Jakkoli byly a jsou jeho publikace na WikiLeaks důležité, žádná z nich neodhalila zkaženost impéria tak, jako to, že ho donutila podívat se nám do očí a říct, že nám vydá novináře za to, že říká pravdu.

Assange toho dosáhl tím, že se postavil na nohy a řekl "Ne", i když všechny ostatní možnosti by byly jednodušší a příjemnější. I když to bylo těžké. I když to bylo děsivé. Dokonce i tehdy, když to znamenalo být zavřený, umlčovaný, očerňovaný, nenáviděný, neschopný bojovat proti svým kritikům, neschopný žít normální život, neschopný obejmout své děti, neschopný dokonce ani cítit sluneční paprsky na tváři.

Právě jeho život vrhá světlo na všechny oblasti, kde je ho nejvíce potřeba. Všichni jsme tomuto muži nesmírně zavázáni. To nejmenší, co můžeme udělat, je snažit se ho dostat na svobodu.

Caitlin Johnstone je nezávislá novinářka z australského Melbourne. Její webové stránky najdete ZDE a můžete ji sledovat na Twitteru.

Zdroj: Caitlin Johnstone

Překlad: Aleš Macháček


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!