Mnohokrát jsme na našem webu psali o tajných letech CIA s vězni poslanými na mučení. Ddokonce do zemí, které tehdy USA oficiálně označila za porušovatele lidských práv. Shrnující článek o českém zapletení do vládního Bushova teroru najdete pod názvem Česká vláda a terorismus . Polsko a Rumunsko bylo při analýze letů unesených osob určených k mučení trvala označováno za jedno z tranzitních míst, na rozdíl od české Ruzyně, kde letadla s unesenými osobami pouze dělala mezipřistání a nutný servis.

Polská zaslepená úslužnost Velkému bratrovi a pohrdání lidskými právy nyní dostane konečně odplatu. Dne 3. prosince se chystá u Evropského soudu pro lidská práva veřejné slyšení o polské spolupráci s CIA na programu státem vedených únosů a mučení (tzv. "extraoridany renditions"). Pro Polsko se chystá veliká mezinárodní ostudu, protože se budou veřejně projednávat důkazy potvrzující již notoricky známý fakt, že Polsko provozovalo u letiště Szymany pro CIA jedno z těchto příšerných vězení. Protože polské cestovky už tam vodí turisty , stejně jako české firmy nechají obdivovat sídla tunelářů, není možné takovou věc utajit.

Proti Polsku navíc leží na stole soudců svědectví minimálně tří unesených osob, které byly v těchto zařízeních mučeny slavným americkým vynálezem zvaným "waterboarding". V demokracii je ovšem třeba mučit podle manuálu, takže známe celý postup. Utajené věznice CIA běžely až do roku 2006, kdy se o nich dozvěděla veřejnost stejně jako o dnešní aféře s odposlechy.

Polsko čeká ohromnou mezinárodní ostudu a snaží se minimalizovat škody. Zatím se zdá, že si je spíše zvětšilo. Požádalo totiž Soud pro lidská práva, aby toto slyšení s obětmi mučení bylo neveřejné. Tento tah způsobil, že se na stránkách velkých novin objevily první podrobnosti z mučení a výslechů nezákonně unesených osob, které se děly v Polsku. Navíc Adam Bodnar, mluvčí polské organizace pro lidská práva Helsinky Watch, jasně řekl, že pro utajení procesu nejsou žádné důvody. Polská vláda odmítla své kroky komentoval. Když vás chytí s rukou ve sklenici s marmeládou, také nemůžete říci, že jste nelízal. Vlády států ovšem žijí v jiné realitě.

Polsko sice od roku 2008 vede oficiálně vlastní vyšetřování skandálu s věznicemi, ale to je dobré jedině k tomu, aby se o celé záležitosti přestalo veřejně mluvit. Oficiálně byl v roce 2012 obviněn šéf tehdejší bezpečnostní služby Zbigniew Siemiątkowski, protože nějaký viník se prostě najít musel a celá tehdejší vláda to být nemohla. V procesu navíc padla jména některých unesených a mučených obětí.

A tak se těšíme společně s polskou vládou na setkání ve Štrasburku s několika svědky mučení, kteří budou vypovídat na veřejném soudu, doufejme. Minimálně tři svědci jsou známi jménem a byli mučeni v tajné věznici CIA Stare Kiejkuty v letech 2002-2005, například pomocí waterboardingu, který zažili asi osmdesátkrát. Psychicky to znamená, že osmdesátkrát zažili příchod vlastní smrti. Vítejte do západní demokracie Made in USA a Made in Poland.