Americký "way of life" spočíval na dvou pilířích: mladá rodina se na dvacet let zadlužila, aby mohla žít ve svém. Nemovitost se postupně splatila a zisk z domu se investoval do důchodového nebo zdravotního pojištění. Tento systém se zhroutil v roce 2008/9, kdy vinou krize byly milióny rodin vyhnány ze svých domů zatížených hypotékou. Banky vzaly nemovitosti často i nezákonně zpět, po neschopnosti rodin splácet úvěry. Nyní v rozpadávajících domech v bývalé hodnotě statisíců dolarů bydlí bezdomovci. Další sen se hroutí nyní a to jsou právě studentské půjčky. Téměř 30 % mladých Američanů mezi 20-24 lety jsou nezaměstnaní a zhruba 1 bilion dolarů studentských půjček začíná přímo ohrožovat ekonomiku USA.

Systém splácení hypoték na domy byl založen na další půjčce investované do vysokoškolského vzdělání. Vinou chamtivosti jednoho procenta, které v USA ničí střední třídu, se tento sen hroutí stejně rychle jako hypotéční bublina. Procento nezaměstnanosti u mladých středoškoláků je 87 % a u nastupujících vysokoškoláků 64 %. To znamená, že málokterý student si bude moci dovolit studentskou půjčku na vzdělání, která bude obnášet 6.8 % úroku. Důvod je jednoduchý: nesežene práci, aby mohl půjčku splatit. Zničení střední třídy v USA znamená, že se postupně hroutí i druhý pilíř tradiční americké víry v budoucnost.

Za této situace není nijak překvapující, že mladí Američané, kteří volí Demokratickou stranu, reagují pozitivně na ideologii socialismu. Podle nezávislé agentury Pew research bere socialismus 44 % mladých pozitivně a kapitalismus bere pozitivně 47 %. Pokud se vezme celostátní průměr, i tak se k socialismu pozitivně hlásí celá třetina Američanů.Podle agentury se tento trend nijak nemění už od roku 2010. Podle posledního průzkumu veřejného mínění z roku 2012 bere kapitalismus pozitivně 50%, negativně 40% Američanů. Socialismus bere pozitivně 31 % respondentů, což je dlouhodobý průměr.