Včera jsme psali, že evropské značky se v drtivé většině připojily k hlavní dohodě o bezpečnosti, kterou podepsaly s oběma hlavními odborovými organizacemi v zemi (článek zde). Konfederace textilních odborů v Bangladéši IndustriALL a UNI Global Union podepsaly 16. května smlouvu se zástupci celkem 31 západních značek. Odboráři ovšem poznamenali, že dohoda se týká pouze tisícovky továren a pouze 3.500 zaměstnanců pracujících přímo pro dané firmy. Ty ovšem často využívají jiné dodavatele, kteří se k smlouvě odmítli připojit.

Ve stejném články jsme psali, že největší obchodní řetězec Walmart odmítl podepsat dohodu s odbory. Důvod je jednoduchý. Firma se chová ke svým zaměstnancům podobným způsobem jako v Bangladéši, viz naše články o vlně stávek za vyšší platy a míru chudoby zaměstnanců Walmartu. Loni v listopadu ve Walmartu proběhla největší stávka zaměstnanců za 50 let. Přes 80 % zaměstnanců firmy je nuceno žít z potravinových poukázek, tj. žijí na hranici chudoby.

Americké aktivistické weby zjistily, že Walmart nebyl jediná americká firma, která bojkotuje dohodu s odboráři. Ve skutečnosti ji prozatím bojkotuje celkem 14 velkých severoamerických obchodních řetězců.

Seznam těchto problematických firem najdete zde.

Pokud chcete něco málo udělat pro bezpečnost textilních podniků v Bangladéši, rozmyslete si, zda tyto firmy mají právo na vaši důvěru.