Ministerstvo vnitra USA urychleně nařídilo revizi těžních programů firmy Shell Oil v arktickém pásmu Aljašky (NYT 8.1.). Kontrakt na předběžnou těžbu má hodnotu 4,5 miliardy dolarů. Federální úřady nařídily okamžitou kontrolu celé flotily, která obsahuje dvě vrtací a těžební soustavy (Kulluk, Noble Discoverer) a záchrannou loď, která by měla v případě úniku zablokovat vrt.

Ukázalo se, že firma nedostatečně informovala a celé sérii mimořádných událostí, které vyvrcholily uvíznutím jedné z lodí na mělčině. Již první kontroly ukázaly, že došlo k celé sérii pochybení týkající se vybavení, skluzů v dohodnutém kalendáři jednotlivých procedur, špatného vedení operací a prací v počasí nevhodném pro těžbu.

Sekretář vnitra (Interior secretary) Ken Salazar oznámil, že požadovaná expertíza bude dokončena do 60 dní. Hlídková pobřežní služba USA (Coast Guard) oznámila, že provede vlastní důkladné šetření ohledně uvíznutí vrtací soupravy Kulluk, které se stalo 31. 12. 2012. Série nehod a selhání ukazuje, že kritikové těžby v arktických vodách mají pravdu. Naftařský koncern Shell známý svou laxností a haváriemi není schopen zajistit bezpečnou těžbu v tak náročných podmínkách.