Osudovou chybou Kalouska bylo angažmá v aférce Gross. Její vývoj v chronologickém pořádku najdete například zde. Pro pořádek stručně připomenu základní fakta. Pan předseda si půjčil oněch inkriminovaných 1,2 milionu korun od fyzických osob − tj. od živých a na českém uzemí trvale pobývajících. To je nikoliv malý rozdíl proti Pepovi z Honkongu, který sponzoroval ODS a na kterého si nemohl vzpomenout pan Klaus při soudním jednání. Dále je ve hře společnost Denna Production, jejíž majitelkou je Grossova manželka Šárka. Tato společnost loni koupila za 5,9 milionu korun dům v Praze 9 na Proseku. Společnost zakoupila nemovitost dva měsíce poté, co ji Grossová založila, a v katastru přitom není zapsáno zástavní právo. Paní Grossová si vzala na svůj podnikatelský záměr úvěr od e-Banky. Za úvěr firmy Denna Production ručí přítelkyně Grossovy rodiny Libuše Barková, která je trestně stíhaná za pojistný podvod. Premiér řekl, že v době, kdy byl úvěr poskytnut, Barková stíhána nebyla. Pokud nelže, pak jej není za co trestně stíhat, protože neporušil platné zákony.

Z tohoto souhrnu je zřejmé, že pan premiér se žádného protiprávního jednání nedopustil. Podnikání rodinných příslušníků politicky činných osob neupravuje žádný zákon. Když byl Václav Klaus premiérem, jeho žena seděla v dozorčích radách několika státem spravovaných společností a brala za to nemalé peníze. Paní Grossová z toho vychází ušmudlanější než paní Klausová. Má poněkud podivné přátele, ale proti gustu žádný dišputát. Provozování nevěstince patří mezi zákonem tolerované podnikání. Hloupost není ideálním kvalifikačním předpokladem pro vykonávání funkce předsedy vlády, ale na druhou stranu nelze dotyčného donutit k rezignaci na základě jeho pitomosti. Kdo ví, zda by svou funkci vykonával pan president Bush, o němž kanadská mluvčí ministerstva zahraničních věcí prohlásila, že je moron (blbec, idiot). Po tomto přeřeknutí musela podat demisi. Závěr: jednání diskvalifikuje pana Grosse z hlediska občanského a předsedu strany ČSSD z hlediska politického. Pokud však někdo chce donutit k demisi Grosse jako předsedu vlády České republiky na základě této aféry, pak jasně přestřelil.

Ptejme se tedy za mlčící ČSL. Kdo v této partaji rozhodl o ukončení koaliční spolupráce? Podívejme se na klíčový zápis, a to ze 60. zasedání Předsednictva KDU-ČSL konaného dne 15. února 2005. Přítomni: M. Kalousek, J. Kasal, C. Svoboda, R. Línek, J. Talíř, A. Jílek, P. Pithart O. Jakob, A. Kašpar. Citujme rozhodující větu z tohoto interního dokumentu.

”Předsednictvo vzalo na vědomí politické informace přednesené předsedou strany a schválilo navržený postup pro vyřešení situace vzniklé nevěrohodným objasněním majetkových poměrů rodiny Grossovy a finančních závazků ČSSD: svolání koaliční rady po konzultaci s předsedou ČSSD, vtažení všech demokratických parlamentních stran do problematiky, vyzvat ministerského předsedu o rezignaci, setrvat v uzavřené koalici a plnit koaliční program do konce řádného funkčního období. (Hlasováno po jménech: Talíř, Svoboda, Línek, Kasal, Jílek, Kalousek: všichni pro; na výzvu mpř. horní komory P. Pithart: pro).“
* PS. Formulace “vyzvat ministerského předsedu o rezignaci“ je doslovný přepis originálu.

Dokument říká jasně: přítomní pánové byli zmocnění vyzvat ministerského předsedu k rezignaci. Nikde se nepraví ani slovo o tom, že je třeba dát Grossovi ultimátum, které ukončí koaliční dohodu. To si domyslel a realizoval pan Kalousek sám. V tomto usnesení také nenajdeme ani zmínku o tom, zda a jak budou informovány a požádány o vyjádření další organizační struktury strany. Tomu se říká demokracie, když o frontálním útoku na koalici rozhoduje 9 lidí (slovy: devět), a to na normálním pracovním zasedání? Samozřejmě, že o tak důležité věci se muselo mluvit ještě jednou, a tak po 60. zasedání následovalo 61. zasedání předsednictva KDU-ČSL a tříbodové usnesení o tom, jak by Gross měl napravit své rodinné poměry. Poslední pokus, tzv. Postní dohoda, jen opakuje v doslovném znění 61. zasedání s ponižujícím dodatkem nutícím Grosse k veřejnému vysvětlení. Citujme postoj pana předsedy Kalouska, který mluví za celou partaj:„My preferujeme pokračování této koalice, ale s jiným předsedou vlády.“

Kalousek není padlý na hlavu a ví, že když podá demisi premiér, pak odstupuje celá vláda. Máme tuto situaci v čerstvé paměti s Vladimírem Špidlou. Kalousek pro veřejnost tvrdí, že lidovci chtějí pokračovat ve vládě, a na druhou stranu předkládá ultimáta směřující k likvidaci koalice. Co ho k tak věrolomnému postoji vede? Nikde ve veřejných materiálech KDU-ČSL se formulace odpovídající Kalouskovu citovanému výroku nevyskytuje. Za koho tedy pan Kalousek mluví? Jsou pánové J. Kasal, C. Svoboda, R. Línek, J. Talíř, A. Jílek, P. Pithart ,O. Jakob, A. Kašpar rozumu mdlého, když mlčí k mediálním výstupům pana předsedy? Kdo mlčí souhlasí. Je to tedy závazné mínění předsednictva KDU-ČSL, které tlumočí předseda. A jsme u jádra věci. Obratný předseda přitlačil na své kolegy, a ti poslušně schválili eskalaci konfliktu. Mnozí s tím patrně vůbec nesouhlasí, například Cyril Svoboda. Ale přesto pro zmatený návrh zvedl ruku a mlčí k řádění Kalouska. A toto je esence lidovecké politiky − od komunistů až po dnešek. Vyzvat ministerského předsedu o rezignaci, lze i bez řádného zdůvodnění, ale jakou váhu mají veřejné postoje takové strany? Od představitelů KDU-ČSL se na tuto otázku určitě odpovědi nedočkáte.

Na závěr bych rád napsal mou soukromou prognózu dalšího vývoje. Skutečným poraženým v tomto souboji je KDU-ČSL. Svléknout na veřejnosti celou ochrannou vrstvu šatstva a zůstat na ulici nahý − to není jen společenské faux pas. V mrazivém počasí jde o zdraví. Lidovci narušili tenkou pavučinku důvěry voličů. Tato strana žila z toho, že nikomu moc nevadila. Představovala pomyslný kompromis mezi levicovým ideálem spravedlnosti na účet bohatých a pravicovým tancem kolem zlatého telete kapitálu a vše regulujícího trhu. Nezodpovědné jednání Kalouska zavedlo ČSL na cestu k bezvýznamnosti. Sestup už nastal a nelze ho zastavit. KDU-ČSL šíří kolem sebe odér nechutných praktik, který voliče zaručeně nepřitáhne. Bohužel, tradiční pasivita členů této strany jen napomáhá k rychlejšímu sestupu partaje do pekel. Je smutnou pravdou, že když se v zápachu pohybujete dlouho, přestanete ho prostě vnímat.

/n

/n