Začněme velkým rozhovorem, který dal Edward Snowden pro nezávislý web a časopis The Nation a byl publikovaný včera. Snad ho někdo přeloží do češtiny, doufejme. K tomu přidejme nový film investigativní novinářské hvězdy Laury Poitrasové s názvem Citizenfour. Snowden se jí přihlásil jako první, viz trailer filmu. Mnohem zajímavější je ale rozhovor Poitrasové pro TV-kanál Democracy Now! Novinářka podrobně rozebírá jak okolnosti vzniku filmu, tak i děsivý rozsah sledování.


Z filmu navíc vyplynulo, že v US fízlovacím systému už pracuje Snowden 2.0, což bylo jasné už dávno. Klíčové odhalení nového útoku na občanské globální svobody totiž už nemohl přinést Snowden, v té době už rezident v Rusku. První únik Snowdena 2.0 se týkal žurnalisticky naprosté bomby, totiž statistik sledování ososb podezřelých z terorismu. Už ve starších článcích jsme psali, že cílem fízlování jsou hlavně američtí občanští aktivisté (Společnost velkého bratra nezná bratra). Ale někdo to musel donést černé na bílém. Podle utajovaných vládních dokumentů, které obdržely webové stránky The Intercept založené investigativními novináři Glennem Greenwaldem, Laurou Poitrasovou a Jeremy Scahillem, není téměř polovina lidí v americké vládní databázi lidí podezřelých z terorismu napojena na žádnou známou teroristickou skupinu. Viz článek Obamův systém na sledování teroristů v číslech, kde je překlad klíčové studie a zároveň i tento graf.Tento nezávislý časopis se opravdu činí, vždyť k jeho zakladatelům patří i zmíněná Laura Poitrasová. Další číslo přineslo další bombu, analýzu fízlovacího programu Sentry Eagle.Pyramida ukazuje, jak pracuje poslední verze korporátní "obrany demokracie". Fízlování se už týká všeho a všech, a nejde jen o sběr dat, od velkých providerů jako Google a Microsoft (Jak vláda USA donutila internetové giganty ke špionáži). USA provádí aktivní nasazení špiónů přímo do daných sítí a do průmyslových podniků. Ale hlavní zájem se už nesoustřeďuje ani na politickou oblast, ale na podniky, které pro ekonomicky a technologicky upadající USA představují pro budoucnost smrtelné nebezpečí. I o tom jsme už psali, viz důležitý článek Technologické zaostávání aneb Důvod válek vedených Západem. Pak nepřekvapuje, že průmyslové Německo je nejsledovanější zemí v EU.

Dnes publikovaly velké deníky prohlášení FBI, že tito obránci demokracie provedli domovní prohlídku u nejmenovaného privátního zaměstnance, který pracuje v rámci kontraktů pro CIA, stejně jako to dělal Snowden. Občan je podezřelý z předání dat novinám, což je podle Obamou zpřísněných zákonů proti whistleblowerům již trestný čin. A o těch tzv. "kontraktorech" jsme psali také. Fízlování se stalo natolik složitým a natolik rozšířeným byznysem, že CIA je musí postupně předávat privátním agenturám, které si z něj udělaly lukrativní kšeft. Viz článek Boom privátních firem v USA fízlujících pro stát. George Orwell by jen smutně pokýval hlavou: zkorumpovaní ajťáci a občané nakonec za prachy fízlují sami sebe pro nadvládu jednoho procenta.